24 lipca 2023 8 minut czytania Jan Raszyński

ChatGPT: sprzymierzeniec czy wróg w kampaniach PPC?

Reklamy PPC (pay per click) to niezwykle istotny element strategii marketingowych, który umożliwia przedsiębiorcom dotarcie do swojej docelowej grupy odbiorców i promowanie produktów lub usług w sieci. Wraz z postępem technologii, a przede wszystkim sztucznej inteligencji, wprowadzane są nowe narzędzia i rozwiązania, mające na celu usprawnienie procesu tworzenia i optymalizacji kampanii reklamowych. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT – model językowy oparty na AI, który może się świetnie sprawdzić jako wsparcie w tworzeniu skutecznych reklam PPC. Niemniej, nawet najlepsze narzędzia AI, jak ChatGPT, nie zastąpią roli doświadczonego specjalisty PPC, który ma za zadanie weryfikować sensowność, zgodność z najlepszymi praktykami i merytoryczną solidność generowanych podpowiedzi. W poniższym artykule szczegółowo omawiamy, w jakich aspektach pracy specjalista PPC może skorzystać z pomocy ChatGPT, zwiększając efektywność i skuteczność swoich działań.

Z artykułu dowiesz się:

· Czym są reklamy PPC

· Jakie korzyści niesie ze sobą korzystanie z ChatuGPT w prowadzeniu kampanii PPC

· Jak ChatGPT pomaga w tworzeniu i personalizowaniu treści do kampanii PPC

· Jak budować i korzystać z podstawowych promptów do ChatuGPT

· Jakie są użyteczne wtyczki do korzystania z ChatuGPT w Google Chrome

· Co przyniesie przyszłość w kontekście ChatuGPT w reklamach PPC

Spis treści

 1. Czym są reklamy PPC?
 2. ChatGPT a reklamy PPC
 3. ChatGPT w reklamach PPC - korzyści
 4. Przykładowe prompty do ChatuGPT w reklamach PPC
 5. Przyszłość ChatuGPT w reklamach PPC
 6. Wtyczki ChatGPT do Google Chrome
 7. Podsumowanie

Czym są reklamy PPC?

Reklamy Pay-Per-Click (PPC) są formą reklamy, gdzie za każde kliknięcie użytkownika, zazwyczaj prowadzące do strony internetowej, reklamodawca płaci określoną kwotę. Google Ads to najczęściej wybierana platforma do zarządzania tego typu reklamami, wykorzystywana do wyświetlania reklam na stronie wyników Google lub na stronach partnerów sieci.

Warto wiedzieć, że reklamy PPC są potężnym instrumentem w arsenale marketingowym, umożliwiającym precyzyjne dotarcie do wybranej grupy docelowej. Pozwalają również na dokładne śledzenie efektywności kampanii i obliczanie ROAS (zwrotu z inwestycji w reklamę).

ChatGPT a reklamy PPC

ChatGPT to zaawansowany model oparty na sztucznej inteligencji, który potrafi generować kreatywne treści reklamowe. Dzięki swoim możliwościom ChatGPT może analizować dane, zrozumieć preferencje odbiorców i tworzyć teksty reklamowy, które skutecznie przemawiają do konkretnych grup docelowych.

Dodatkowo ChatGPT może analizować dane dotyczące konkurencji i trendów rynkowych, co pozwala reklamodawcom dostosować swoje kampanie do zmieniających się potrzeb klientów. Model ten może również pomóc w optymalizacji kampanii reklamowych poprzez sugestie dotyczące słów kluczowych, segmentacji grupy docelowej czy strategii licytacji.

W związku z tym co zostało opisane powyżej, wykorzystanie ChatuGPT w reklamach PPC może przyczynić się do osiągnięcia sukcesu w dzisiejszym konkurencyjnym świecie marketingu internetowego. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z tej zaawansowanej technologii, mają szansę zwiększyć swoją widoczność, skuteczność kampanii reklamowych i przekonująco komunikować się z potencjalnymi klientami.

Warto również na wstępie zaznaczyć, że ChatGPT może być pomocny przy tworzeniu i prowadzeniu kampanii PPC, ale w żaden sposób nie jest w stanie robić tego samodzielnie. W całym procesie konfigurowania i optymalizowania kampanii płatnych niezbędny jest nadal specjalista PPC, który w oparciu o swoje umiejętności i doświadczenie w sposób optymalny przejdzie krok po kroku przez każdy etap tego wyzwania.

ChatGPT w reklamach PPC – korzyści

Wykorzystanie ChatuGPT w reklamach PPC może przynieść wiele korzyści zarówno dla reklamodawców, jak i dla użytkowników. Oto niektóre z nich:

 1. Lepsze zrozumienie oczekiwań klientów: ChatGPT może analizować dane użytkowników, pomagając reklamodawcom lepiej zrozumieć potrzeby i preferencje swojej grupy docelowej. Dzięki temu mogą oni tworzyć bardziej efektywne reklamy (patrz: punkt 2), które skutecznie przemawiają do klientów.
 2. Personalizacja treści reklamowych: ChatGPT umożliwia tworzenie spersonalizowanych reklam, dostosowanych do indywidualnych oczekiwań użytkowników. Może generować treści reklamowe, które są bardziej skierowane do konkretnego odbiorcy, co zwiększa szanse na skuteczne przyciągnięcie uwagi i konwersję.
 3. Optymalizacja kampanii reklamowych: ChatGPT – po dostarczeniu mu odpowiedniej porcji danych – może podjąć próbę przeanalizowania wyników kampanii reklamowych i zaproponować optymalizacje, które pomogą zwiększyć efektywność kampanii. Może również sugerować nowe słowa kluczowe, targetowanie lub strategie licytacji, aby zwiększyć konwersje i obniżyć koszty.
 4. Poprawa interakcji z klientami: ChatGPT może być wykorzystywany do tworzenia chatbotów obsługujących klientów na stronie internetowej lub w komunikatorach. Dzięki temu reklamodawcy mogą zapewnić szybką i skuteczną obsługę klientów, odpowiadać na pytania i pomagać w podejmowaniu decyzji zakupowych.

Podsumowując, wykorzystanie ChatGPT w reklamach PPC może przynieść wiele korzyści, takich jak lepsze zrozumienie klientów, personalizacja treści reklamowych, optymalizacja kampanii i poprawa interakcji z klientami. Reklamodawcy mogą wykorzystać tę zaawansowaną technologię do osiągnięcia lepszych wyników reklamowych i zwiększenia efektywności swoich kampanii. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od zaawansowania technologii, odpowiedzi dostarczane przez system zawsze powinny być poddawane ludzkiej ocenie. Tylko doświadczony specjalista jest w stanie w pełni ocenić, czy sugestie są sensowne, zgodne z uznawanymi praktykami i czy mają solidne podstawy merytoryczne.

Przykładowe prompty do ChatuGPT w reklamach PPC

Aby wywołać konkretne i wysokiej jakości działanie ChatuGPT należy pamiętać o pewnych zasadach budowania promptów. Prompty to wprowadzone przez użytkownika teksty, który wyznaczają temat i kierunek dla generowanej przez model odpowiedzi. Powinny być klarowne i dające wyraźnie do zrozumienia Chatowi, czego od niego oczekujemy. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych promptów do wykorzystania jako baza.

 • Pomysł na reklamę złożoną z wytycznych do grafiki, nagłówków i tekstów

Prompt: Act like you are an experienced Google Ads professional. I want to create responsive display ads for Google Ads. Suggest me some creative images, headlines, and descriptions for „*********”

 • Test A/B dla reklam wraz z uzasadnieniem przeprowadzenia takiego testu

Prompt: Act like you are an experienced Google Ads professional. I want to create two Google Search Ads (RSA) for A/B testing purposes for <***********>. Justify your choice.

 • Tworzenie grupy docelowej

Prompt: Act like you are an experienced Google Ads Professional. I want to run Google ads for <**********>. Create an ideal audience for this ad.

 • Szukanie potrzeb konsumenta

Prompt: Act like you are an experienced Google Ads professional. I want to create Google ads for <**********>. Identify the main pain points of the ideal customer, which I can focus on to make the ads more effective.

 • Szukanie słów kluczowych oraz wykluczających słów kluczowych

Prompt: Act like you are an experienced Google Ads professional. I want to create Google ads for <*******>. Help me find the most effective exact match keywords along with negative keywords to laser-target my audience and drive optimum conversions.

 • Tworzenie CTA

Prompt:  Act like you are an experienced PPC and Google Ads professional. I want to create Google Ads for <*******>. Generate some short & effective CTA ideas.

 • Analizowanie danych

Prompt: Act like you are an experienced Google Ads Professional. Analyze the following data exported from Google ads and generate a report. Also, suggest points of improvement. <”dane do analizy”>

Przyszłość ChatuGPT w reklamach PPC

ChatGPT, dzięki swojej zdolności do generowania naturalnie brzmiącego języka i zrozumienia niuansów kontekstowych, może przyczynić się do tworzenia bardziej spersonalizowanych i celowych kampanii reklamowych. To narzędzie, z możliwością dynamicznego reagowania na potrzeby użytkowników, może przyczynić się do tworzenia reklam PPC, które są lepiej dostosowane do indywidualnych preferencji klientów, zwiększając skuteczność i ROAS kampanii.

Ważne jest również, że ChatGPT może być łatwo integrowany z innymi narzędziami i platformami marketingowymi. To pozwala reklamodawcom na tworzenie jeszcze bardziej zaawansowanych i zintegrowanych kampanii reklamowych. Może współpracować z systemami CRM, analizować dane klientów i dostarczać informacje zwrotne dotyczące skuteczności kampanii.

Jednakże, technologia ta jest nadal w stadium rozwoju i, mimo że perspektywy są obiecujące, istnieje wiele wyzwań, takich jak etyka AI i prywatność danych, które muszą być rozwiązane. W każdym razie, przyszłość ChatGPT w reklamach PPC wydaje się być pełna potencjału.

Wtyczki ChatGPT do Google Chrome

Wtyczki do Google Chrome potrafią w znaczny sposób poprawić i ułatwić korzystanie z tej przeglądarki w codziennym życiu. W zakresie Digital Marketingu jest kilka niezbędnych dodatków do przeglądarek, takich jak Tag Assistant czy Meta Pixel Helper. Nie ulega wątpliwości, że odpowiednio wykorzystana wtyczka optymalizuje czas i wysiłek wykorzystany przy konkretnym zagadnieniu. Nie inaczej jest z wykorzystaniem ChatuGPT, do którego również powstało już kilka bardzo ciekawych rozszerzeń.

Podsumowanie

ChatGPT ma ogromny potencjał w dziedzinie reklam PPC. Jako zaawansowany model językowy oparty na AI, może wspomagać tworzenie skutecznych i spersonalizowanych kreacji, analizować dane i optymalizować kampanie. Jednak ważne jest, aby zachować odpowiednie zabezpieczenia danych i działać w zgodzie z przepisami dotyczącymi prywatności. W przyszłości można się spodziewać dalszego rozwoju i integracji ChatGPT z innymi narzędziami marketingowymi, co pozwoli reklamodawcom jeszcze lepiej wykorzystać potencjał tej technologii.

Jak zostało wspomniane na wstępie, ChatGPT jest w stanie w pewien sposób pomóc specjalistom odpowiedzialnym za kampanie płatne przejść przez proces tworzenia i optymalizacji kampanii PPC, ale w żadnym razie nie potrafi zrobić tego samodzielnie. Czynnik ludzki w postaci specjalisty oparty na empatii, umiejętnościach i doświadczeniu był, jest i będzie w kampaniach PPC niezbędny.

Źródła:

Blog
 • 19 lutego 2024
  Czym jest WhatsApp Business i dlaczego warto przetestować to rozwiązanie?
  Ivan Prozorovschi
 • 5 lutego 2024
  Jakość reklamy w Google Ads – co to takiego?
  Gabriela Milewska
 • 30 października 2023
  Jak skutecznie zarządzać wykluczeniami w kampaniach reklamowych w Meta Ads?
  Olga Zboina
 • 16 października 2023
  Czym jest feed produktowy i jak go stworzyć?
  Martyna Cyboroń
 • 2 października 2023
  Kiedy mogę spodziewać się wyników kampanii reklamowej?
  Jakub Szymczuk
 • Świat bez ciasteczek – cookieless world nadchodzi. Opinie ekspertów
  Jan Raszyński
 • 18 września 2023
  Czego nie można reklamować w Google i na Facebooku?
  Gabriela Milewska
 • 4 września 2023
  Testy A/B – klucz do optymalizacji kampanii PPC
  Olga Zboina
 • 21 sierpnia 2023
  Analiza konkurencji SEM – jak ją przeprowadzić?
  Martyna Cyboroń
 • 7 sierpnia 2023
  Google Keyword Planner (Planer Słów Kluczowych Google) – jak z niego korzystać?
  Jakub Szymczuk
 • 22 marca 2023
  API konwersji: jak działa i dlaczego poprawia efektywność działań marketingowych?
  Bartłomiej Giedyk
 • 9 marca 2023
  Przewodnik po kampaniach TikTok Ads
  Olga Zboina
 • 25 stycznia 2023
  Czy warto inwestować w Huawei Ads?
  Olga Zboina
 • 12 stycznia 2023
  Kampania Performance Max – poradnik
  Jakub Szymczuk
 • 28 września 2022
  Jak wypromować sklep internetowy?
  Adriana Koczoń
 • 14 września 2022
  Kampanie brandowe — dlaczego warto je robić?
  Olga Zboina
 • 3 sierpnia 2022
  Bing Ads – nisza, która może być szansą dla Twojego biznesu
  Jacek Wawryszczuk
 • 8 czerwca 2022
  Krótsza strona YouTube — YouTube Shorts wkracza do gry!
  Adriana Koczoń
 • 25 maja 2022
  Allegro Ads – poradnik z reklamy na Allegro
  Jacek Wawryszczuk
 • 23 lutego 2022
  Świat bez 3rd party cookies, czyli jak rzeczywistość post-cookies wpłynie na reklamodawców?
  Bartłomiej Giedyk
 • 26 stycznia 2022
  Inteligentne określanie stawek w Google Ads, czyli Smart Bidding
  Marketing Match
 • 10 listopada 2021
  Instagram Reels – wszystko, co trzeba wiedzieć o Insta Rolkach
  Bartłomiej Giedyk
 • 14 lipca 2021
  Targetowanie w Facebook Ads – przykazania dobrego targetowania – poradnik
  Jan Raszyński
 • 9 czerwca 2021
  Google Analytics 4 – zło czy złoto? – pierwsze wrażenia ekspertów o nowej odsłonie Google Analytics
  Jan Raszyński
 • 28 kwietnia 2021
  Jak skutecznie zacząć pracę z Facebook Attribution?
  Bartłomiej Giedyk
 • 2 marca 2021
  Czym jest Pinterest i jak go używać w marketingu?
  Jan Raszyński
 • 25 stycznia 2021
  iOS 14 kontra Facebook Ads – co zmieni się w Twoich reklamach?
  Jan Raszyński
 • 22 maja 2020
  Kampania Discovery Ads w Google (nowość)
  Marketing Match
 • 7 lutego 2020
  Rozszerzenia reklam w Google Ads
  Jacek Wawryszczuk
 • 13 listopada 2019
  Czym jest Google Ads?
  Jacek Wawryszczuk
 • 29 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Kampania promująca aplikacje
  Jacek Wawryszczuk
 • 28 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Kampania Wideo
  Jacek Wawryszczuk
 • 27 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Smart Shopping (Inteligentna kampania produktowa)
  Jacek Wawryszczuk
 • 26 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Kampania produktowa PLA (Product Listing Ads)
  Jacek Wawryszczuk
 • 25 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Kampania Gmail
  Jacek Wawryszczuk
 • 24 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Sieć reklamowa GDN (Google Display Network) – Kampania standardowa
  Jacek Wawryszczuk
 • 23 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Sieć wyszukiwania
  Jacek Wawryszczuk
 • 22 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Kampania SMART
  Jacek Wawryszczuk
 • 25 września 2019
  Ocena sprzedawcy – nowy sposób na zwiększenie efektywności kampanii Google Ads?
  Marketing Match
 • 9 września 2019
  9 sposobów na obniżenie kosztów w Google Ads
  Jacek Wawryszczuk
 • 3 września 2019
  Gallery Ads – Nowy format reklam w Google
  Marketing Match