5 lutego 2024 10 minut czytania Gabriela Milewska

Jakość reklamy w Google Ads – co to takiego?

W świecie, gdzie konsumenci zasypywani są reklamami na każdym kroku, kluczową rolę odgrywa wartość tych przekazów. Google Ads, będąc jednym z najpotężniejszych narzędzi reklamowych, oferuje mechanizmy, które premiują wysoką jakość działań. Jak jednak rozumieć „jakość” w kontekście tej platformy? Co ją determinuje i dlaczego jest tak ważna dla reklamodawców? W niniejszym artykule przyjrzymy się istocie wskaźnika jakości w Google Ads, jego składnikom i wpływowi na efektywność kampanii.

 Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest jakość reklamy w Google Ads i co się na nią składa
 • Jak sprawdzić wynik jakości reklam w panelu Google Ads
 • Jak jakość reklam wpływa na wyniki kampanii
 • Jak poprawić wynik jakość

Spis treści

 1. Jakość reklam w Google Ads – jak ją rozumieć?
 2. Gdzie sprawdzić wynik jakości reklamy?
 3. Dlaczego jakość reklamy jest tak ważna?
 4. Konsekwencje niskiego wyniku jakości reklamy Google Ads
 5. Co składa się na jakość reklamy?
  1. Słowa kluczowe
  2. Landing page
  3. CTR
 6. Jak poprawić jakość reklamy w Google Ads?
 7. Podsumowanie
 8. Źródła:

Jakość reklam w Google Ads – jak ją rozumieć?

Jakość reklamy w Google Ads to niezwykle ważny wskaźnik, który determinuje, jak skuteczne i opłacalne będą nasze kampanie reklamowe. Jest on obliczany za każdym razem, gdy użytkownik wyszukuje słowa kluczowe powiązane z naszymi reklamami. Można więc powiedzieć, że wskaźnik ten pokazuje jak dobrze nasza reklama jest dopasowana do zapytań i potrzeb użytkowników.

Ta metryka nie odnosi się jedynie do atrakcyjności wizualnej czy treści samej reklamy, lecz jest kompleksową oceną różnych elementów kampanii. Google ocenia jakość reklamy na podstawie trzech głównych składników:

 • stopnia dopasowania kluczowych słów,
 • jakości strony docelowej na którą prowadzi reklama,
 • wskaźnika CTR (Click Through Rate), czyli stosunku liczby kliknięć w reklamę do liczby jej wyświetleń.

Im wyższa jakość reklamy, tym niższe koszty za kliknięcie i lepsza pozycja naszej reklamy w wynikach wyszukiwania. Dlatego też dbanie o jakość naszych reklam w Google Ads powinno być priorytetem dla każdego reklamodawcy dążącego do osiągnięcia wysokiej efektywności kampanii.

Gdzie sprawdzić wynik jakości reklamy?

Aby sprawdzić wynik jakości reklamy, trzeba zalogować się na swoje konto w Google Ads i przejść do zakładki „Słowa kluczowe”. Aby przy każdej frazie sprawdzić wynik jakości, możemy dodać odpowiednią kolumnę:

Kolumny ukazujące wynik jakości słów kluczowych.
Źródło: Screen własny

Istnieje możliwość dodania zarówno kolumny ukazującej całościowy wynik jakości, ale możemy również sprawdzić poszczególne wskaźniki składające się na ten miernik, takie jak przewidywany CTR, jakość strony docelowej czy trafność reklamy. Dzięki temu, możemy konkretnie zobaczyć co wymaga ulepszenia, by nasze reklamy były bardziej efektywne.

Wyniki jakości słów kluczowych.
Źródło: Screen własny

Wynik jakości przedstawiany jest w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 10 jest najlepszym wynikiem. Poszczególne składowe wyniku jakości są ukazywane jedynie w formacie opisowym, a wynik może być poniżej średniej, powyżej średniej lub przeciętny.

Dlaczego jakość reklamy jest tak ważna?

Mimo że ilość kliknięć i widoczność reklamy to ważne wskaźniki, to jednak największą wartość przynosi nam jakość tych interakcji. Wysokiej jakości reklama przyciąga odpowiednią grupę docelową, która jest bardziej zainteresowana naszą ofertą, co w konsekwencji prowadzi do wyższego wskaźnika konwersji. Ostatecznie to właśnie konwersje – czyli działania użytkowników, takie jak zakup produktu, zapisanie się na newsletter czy wypełnienie formularza kontaktowego – generują realne dochody dla przedsiębiorstw.

Reklamy niskiej jakości często skupiają się na masowym zasięgu, niekoniecznie docierając do osób faktycznie zainteresowanych ofertą. To prowadzi nie tylko do marnowania budżetu na osoby, które nie dokonają zakupu, ale także zwiększa ryzyko postrzegania naszej marki w negatywnym świetle.

Dodatkowo, Google Ads, doceniając wysoką jakość reklam, oferuje korzystniejsze stawki oraz lepsze pozycje w wyszukiwarce dla tych reklamodawców, którzy dbają o wartość dostarczaną użytkownikom. To oznacza, że dbałość o jakość jest nie tylko kwestią etyki, ale także korzyści finansowych.

Obecnie, gdy użytkownicy są nieustannie zasypywani reklamami, te o najwyższej jakości wyróżniają się i zostają zapamiętane. Dbając o jakość naszych reklam w Google Ads, inwestujemy w długoterminowe relacje z klientami oraz budujemy wizerunek marki jako godnej zaufania i profesjonalnej.

Konsekwencje niskiego wyniku jakości reklamy Google Ads

Z kolei niska jakość reklamy Google Ads może prowadzić do wielu niepożądanych konsekwencji.

Po pierwsze, nasza reklama może być prezentowana rzadziej, co zmniejsza jej zasięg. Niska jakość reklam może też doprowadzić do tego, że będą one wyświetlać się na niższych pozycjach.

Po drugie, wyższe koszty kliknięcia mogą znacząco wpłynąć na rentowność naszej kampanii. Skutkuje to wyższymi kosztami za prowadzone kampanie.

Co więcej, reklamy niskiej jakości mogą frustrować użytkowników, prowadząc do negatywnego postrzegania naszej marki. Niedopasowane bądź nachalne reklamy mogą skutkować utratą zaufania potencjalnych klientów. Dlatego też ciągła optymalizacja i dbałość o jakość reklam w Google Ads powinna być podstawowym działaniem każdego marketera pragnącego osiągnąć sukces w świecie reklamy online.

Co składa się na jakość reklamy?

Jak wspomniano wyżej, na jakość reklamy w Google Ads składa się kilka kluczowych elementów, które współgrając ze sobą, tworzą całość oceny. Wpływ mają czynniki takie jak:

 • Kluczowe słowa i ich znaczenie (trafność reklamy)
 • Landing page: Dlaczego jakość strony docelowej jest tak ważna?
 • CTR (Click Through Rate): Jaki jest jego wpływ na jakość reklamy?

Wszystkie te składniki razem formują wskaźnik jakości, który decyduje o pozycji reklamy w SERP oraz koszcie kliknięcia.

Słowa kluczowe

Słowa kluczowe stanowią serce każdej kampanii w Google Ads. To one decydują, kiedy i w jakim kontekście nasza reklama zostanie wyświetlona potencjalnemu klientowi. Ważne jest, aby dobrane przez nas słowa kluczowe były precyzyjne i odzwierciedlały realne zapytania użytkowników.

Istotna jest także trafność reklamy w kontekście tych słów. Jeżeli nasza reklama idealnie odpowiada zapytaniu użytkownika, zwiększa się prawdopodobieństwo kliknięcia, co bezpośrednio wpływa na oczekiwany wskaźnik klikalności (CTR) – jeden z kluczowych składników wskaźnika jakości.

Reklama dopasowana do zapytania użytkownika.
Źródło: Screen własny

Trafienie w potrzeby i oczekiwania użytkowników nie tylko wpływa na wysoki CTR. Trafność reklamy do słów kluczowych świadczy o jej profesjonalizmie i buduje zaufanie w oczach potencjalnych klientów. Reklama, która jest niezgodna z wpisanymi przez użytkownika słowami kluczowymi, może być postrzegana jako myląca lub nawet nieuczciwa, co negatywnie odziałuje na postrzeganie całej marki.

Dlatego też odpowiednie dobranie i ciągła optymalizacja słów kluczowych, a także dostosowywanie treści reklam do nich, jest niezbędna, aby osiągnąć jak najwyższy wynik jakości. Pozwoli to nie tylko zredukować koszty kampanii, ale także zwiększyć jej efektywność i skuteczność w dotarciu do docelowej grupy odbiorców.

Landing page

Jakość strony docelowej to kolejny z kluczowych elementów, który wpływa na ogólną ocenę jakości reklamy w Google Ads. Ale dlaczego jest ona tak ważna?

Strona docelowa to miejsce, gdzie użytkownik trafia po kliknięciu w naszą reklamę. Jej głównym celem jest dostarczenie odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania użytkownika, które skłoniły go do kliknięcia w reklamę. Dlatego też jej zawartość, design oraz użyteczność mają bezpośredni wpływ na to, czy odwiedzający dokona konwersji, czyli podjęcia pożądanej akcji (np. zakupu, rejestracji, pobrania materiału).

Jeżeli strona docelowa jest niejasna, źle zaprojektowana lub nie odpowiada na oczekiwania użytkownika, prawdopodobieństwo jego opuszczenia wzrasta. To nie tylko marnuje nasz budżet reklamowy, ale też negatywnie wpływa na wskaźnik jakości w Google Ads. Wysoka jakość strony docelowej jest sygnałem dla Google, że dostarczamy wartościową treść, która jest zgodna z naszymi reklamami i słowami kluczowymi.

Dodatkowo, Google ocenia strony docelowe pod kątem ich dostosowania do urządzeń mobilnych, szybkości ładowania oraz transparentności (np. czytelna polityka prywatności, brak mylących informacji). Strony docelowe o wysokiej jakości mogą zatem obniżać koszt za kliknięcie i poprawiać pozycję reklamy w wynikach wyszukiwania. Inwestując w optymalizację strony docelowej, dbamy więc nie tylko o satysfakcję użytkownika, ale także o optymalizację kosztów naszych działań reklamowych.

CTR

Współczynnik klikalności, znany również jako CTR (z ang. Click-Through Rate), to jedna z najbardziej fundamentalnych metryk w ekosystemie reklamowym Google Ads. Reprezentuje stosunek liczby kliknięć w reklamę do liczby jej wyświetleń. W praktyce, jeżeli CTR jest wysoki, oznacza to, że reklama jest atrakcyjna dla użytkowników i zachęca ich do interakcji.

CTR ma bezpośredni wpływ na jakość reklamy w Google Ads. Wysoki wskaźnik klikalności jest sygnałem dla Google, że reklama jest odpowiednia i relewantna dla słów kluczowych, które zostały do niej przypisane, a co za tym idzie – odpowiada oczekiwaniom użytkowników. Google dąży do tego, by prezentować użytkownikom najbardziej odpowiednie reklamy, dlatego reklamy z wysokim CTR są często nagradzane niższym kosztem za kliknięcie oraz lepszą widocznością. Dlatego też odpowiednie monitorowanie i optymalizacja CTR powinny być priorytetem każdego reklamodawcy dążącego do maksymalizacji efektywności swoich kampanii.

Jak poprawić jakość reklamy w Google Ads?

Poprawa jakości reklamy w Google Ads jest nie tylko możliwa, ale wręcz zalecana, aby maksymalizować skuteczność kampanii przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Oto kilka kluczowych kroków, które warto podjąć w tym celu:

 1. Dopasowanie słów kluczowych: Upewnij się, że słowa kluczowe, które wybierasz dla swojej reklamy, są dokładnie dopasowane do tego, co oferujesz. Regularnie przeglądaj listę słów kluczowych, eliminując te, które nie generują konwersji, a jednocześnie dodając nowe, potencjalnie efektywne frazy.
 2. Optymalizacja treści reklamy: Treść reklamy powinna być jasna, konkretna i zachęcająca. Staraj się dostosować ją do oczekiwań Twojej grupy docelowej, korzystając z wyraźnych wezwań do działania (Call to Action).
 3. Ulepsz strony docelowe: Strony, na które kierujesz użytkowników po kliknięciu w reklamę, powinny być intuicyjne, szybko się ładować i dostarczać wartościowych treści zgodnie z obietnicą zawartą w reklamie.
 4. Testuj różne wersje reklam: Dzięki testom A/B możesz porównać skuteczność różnych wersji reklam, co pozwoli Ci wybrać te najbardziej efektywne.
 5. Segmentuj grupy odbiorców: Dostosowuj reklamy do różnych segmentów Twojej grupy docelowej, tworząc dedykowane kampanie dla różnych demografii, lokalizacji czy zainteresowań.
 6. Monitoruj i analizuj metryki: Regularne sprawdzanie wskaźników takich jak CTR, konwersje czy średni koszt za kliknięcie pozwoli na szybką reakcję i modyfikację nieefektywnych elementów kampanii.

Działania te, prowadzone konsekwentnie i systematycznie, pomogą w zwiększeniu jakości reklamy w Google Ads, co przełoży się na lepsze wyniki kampanii i wyższy zwrot z inwestycji.

Podsumowanie

Wskaźnik jakości reklam w Google Ads stanowi kluczową metrykę, która wpływa na efektywność, koszty oraz pozycjonowanie reklam w wynikach wyszukiwania. Jego głównym celem jest zapewnienie jak najbardziej relewantnych i wartościowych reklam użytkownikom, co jest w korzyści zarówno dla reklamodawców, jak i osób korzystających z wyszukiwarki.

Wysoka jakość reklamy przekłada się na niższe koszty za kliknięcie, lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania oraz skuteczniejsze kampanie reklamowe. Aby osiągnąć optymalną jakość, reklamodawcy powinni skupić się na precyzyjnym doborze słów kluczowych, adekwatności treści reklamy, jakości strony docelowej oraz monitorować wskaźniki takie jak CTR.

Współczesny marketing internetowy wymaga nieustannej optymalizacji i dostosowywania się do zmieniających się warunków, a zrozumienie i wykorzystanie wskaźnika jakości reklamy w Google Ads jest w tym kontekście nieocenione.

Źródła:

Blog
 • 19 lutego 2024
  Czym jest WhatsApp Business i dlaczego warto przetestować to rozwiązanie?
  Ivan Prozorovschi
 • 30 października 2023
  Jak skutecznie zarządzać wykluczeniami w kampaniach reklamowych w Meta Ads?
  Olga Zboina
 • 16 października 2023
  Czym jest feed produktowy i jak go stworzyć?
  Martyna Cyboroń
 • 2 października 2023
  Kiedy mogę spodziewać się wyników kampanii reklamowej?
  Jakub Szymczuk
 • Świat bez ciasteczek – cookieless world nadchodzi. Opinie ekspertów
  Jan Raszyński
 • 18 września 2023
  Czego nie można reklamować w Google i na Facebooku?
  Gabriela Milewska
 • 4 września 2023
  Testy A/B – klucz do optymalizacji kampanii PPC
  Olga Zboina
 • 21 sierpnia 2023
  Analiza konkurencji SEM – jak ją przeprowadzić?
  Martyna Cyboroń
 • 7 sierpnia 2023
  Google Keyword Planner (Planer Słów Kluczowych Google) – jak z niego korzystać?
  Jakub Szymczuk
 • 24 lipca 2023
  ChatGPT: sprzymierzeniec czy wróg w kampaniach PPC?
  Jan Raszyński
 • 22 marca 2023
  API konwersji: jak działa i dlaczego poprawia efektywność działań marketingowych?
  Bartłomiej Giedyk
 • 9 marca 2023
  Przewodnik po kampaniach TikTok Ads
  Olga Zboina
 • 25 stycznia 2023
  Czy warto inwestować w Huawei Ads?
  Olga Zboina
 • 12 stycznia 2023
  Kampania Performance Max – poradnik
  Jakub Szymczuk
 • 28 września 2022
  Jak wypromować sklep internetowy?
  Adriana Koczoń
 • 14 września 2022
  Kampanie brandowe — dlaczego warto je robić?
  Olga Zboina
 • 3 sierpnia 2022
  Bing Ads – nisza, która może być szansą dla Twojego biznesu
  Jacek Wawryszczuk
 • 8 czerwca 2022
  Krótsza strona YouTube — YouTube Shorts wkracza do gry!
  Adriana Koczoń
 • 25 maja 2022
  Allegro Ads – poradnik z reklamy na Allegro
  Jacek Wawryszczuk
 • 23 lutego 2022
  Świat bez 3rd party cookies, czyli jak rzeczywistość post-cookies wpłynie na reklamodawców?
  Bartłomiej Giedyk
 • 26 stycznia 2022
  Inteligentne określanie stawek w Google Ads, czyli Smart Bidding
  Marketing Match
 • 10 listopada 2021
  Instagram Reels – wszystko, co trzeba wiedzieć o Insta Rolkach
  Bartłomiej Giedyk
 • 14 lipca 2021
  Targetowanie w Facebook Ads – przykazania dobrego targetowania – poradnik
  Jan Raszyński
 • 9 czerwca 2021
  Google Analytics 4 – zło czy złoto? – pierwsze wrażenia ekspertów o nowej odsłonie Google Analytics
  Jan Raszyński
 • 28 kwietnia 2021
  Jak skutecznie zacząć pracę z Facebook Attribution?
  Bartłomiej Giedyk
 • 2 marca 2021
  Czym jest Pinterest i jak go używać w marketingu?
  Jan Raszyński
 • 25 stycznia 2021
  iOS 14 kontra Facebook Ads – co zmieni się w Twoich reklamach?
  Jan Raszyński
 • 22 maja 2020
  Kampania Discovery Ads w Google (nowość)
  Marketing Match
 • 7 lutego 2020
  Rozszerzenia reklam w Google Ads
  Jacek Wawryszczuk
 • 13 listopada 2019
  Czym jest Google Ads?
  Jacek Wawryszczuk
 • 29 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Kampania promująca aplikacje
  Jacek Wawryszczuk
 • 28 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Kampania Wideo
  Jacek Wawryszczuk
 • 27 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Smart Shopping (Inteligentna kampania produktowa)
  Jacek Wawryszczuk
 • 26 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Kampania produktowa PLA (Product Listing Ads)
  Jacek Wawryszczuk
 • 25 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Kampania Gmail
  Jacek Wawryszczuk
 • 24 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Sieć reklamowa GDN (Google Display Network) – Kampania standardowa
  Jacek Wawryszczuk
 • 23 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Sieć wyszukiwania
  Jacek Wawryszczuk
 • 22 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Kampania SMART
  Jacek Wawryszczuk
 • 25 września 2019
  Ocena sprzedawcy – nowy sposób na zwiększenie efektywności kampanii Google Ads?
  Marketing Match
 • 9 września 2019
  9 sposobów na obniżenie kosztów w Google Ads
  Jacek Wawryszczuk
 • 3 września 2019
  Gallery Ads – Nowy format reklam w Google
  Marketing Match