16 października 2023 13 minut czytania Martyna Cyboroń

Czym jest feed produktowy i jak go stworzyć?

Czy kiedykolwiek rozmyślałeś nad tym, w jaki sposób niektóre reklamy internetowe zdają się znać Twoje pragnienia, prezentując dokładnie te produkty, które chciałbyś zakupić? A może zastanawiałeś się, jak sklepy internetowe potrafią w jednym momencie pokazywać setki, a nawet tysiące różnych produktów, dostosowanych do Twoich zainteresowań? Za rozwiązaniem tej zagadki kryje się pojęcie feedu produktowego (pliku produktowego).

W tym artykule dowiesz się, m.in.,

 • Co to jest feed produktowy,
 • Czy lepiej generować feed produktowy ręcznie, a może z pomocą wtyczki,
 • Jakie obowiązkowe dane musisz umieścić w pliku produktowym,
 • Jak optymalizować plik produktowy, aby wznieść swoje kampanie na wyższy poziom.

Spis treści

 1. Co to jest feed produktowy? Definicja
 2. Gdzie wykorzystuje się feedy produktowe?
  1. Reklamy produktowe w Google Ads
  2. Reklamy dynamiczne na Meta Ads
  3. Porównywarki cenowe (CSS)
  4. Inne
 3. Jak stworzyć feed produktowy?
  1. Tworzenie pliku produktowego za pomocą wtyczki
  2. Ręczne tworzenie feedu produktowego
 4. Obowiązkowe wartości pliku produktowego
 5. Wartości, które warto, by znalazły się w feedzie
 6. Aktualizacja i optymalizacja feedu produktowego

Co to jest feed produktowy? Definicja

Feed produktowy – inaczej plik produktowy – to strukturalna baza danych, zwykle w formie pliku CSV, XML, zawierająca precyzyjne informacje na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. To nie tylko lista produktów – to skarbnica danych, która skupia w sobie kluczowe atrybuty, takie jak nazwa, cena, opis, dostępność, marka, obraz produktu i wiele innych. Dzięki tym danym możliwe jest automatyczne tworzenie i aktualizowanie reklam online.

Prawidłowe stworzenie takiego pliku i jego optymalizacja są niezbędnymi umiejętnościami pozwalającymi na sukces kampanii produktowych.

Screen przedstawia widok z Google Merchant Center.
Źródło: Screen własny

Poprzez kliknięcie plusa na niebieskim tle, rozpoczynamy dodawanie feedu produktowego.

Gdzie wykorzystuje się feedy produktowe?

Feedy produktowe są wszechstronnym narzędziem, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach marketingu internetowego i handlu elektronicznego. Oto kilka głównych miejsc, gdzie wykorzystuje się feedy produktowe:

Reklamy produktowe w Google Ads

Feed produktowy jest niezbędny do uruchamiania reklam produktowych w Google Ads z wykorzystaniem kampanii Performance Max lub standardowej kampanii produktowej (PLA). To możliwość wyświetlania produktów w wynikach wyszukiwania, w sekcji Google Zakupy i w sieci reklamowej Google. Co więcej, załadowanie pliku do Google Merchant Center daje Ci także możliwość bezpłatnego wyświetlania swoich produktów w wynikach wyszukiwania.

Zarządzanie plikami produktowymi odbywa się z poziomu Google Merchant Center (GMC). GMC to centralne miejsce, w którym handlowcy i reklamodawcy przesyłają, zarządzają i udostępniają swoje feedy produktowe, które zostaną wykorzystane do kampanii reklamowych.

GMC umożliwia dokładną kontrolę nad danymi produktów, pozwalając na dodawanie, edytowanie i usuwanie produktów, jak również na monitorowanie statusu ich zatwierdzenia oraz wyświetlania na platformach Google Ads. Dzięki temu, reklamodawcy mogą dostosowywać swoje kampanie reklamowe do zmian w dostępności produktów, cen i innych atrybów, co jest kluczowe dla skuteczności reklam online.

Shopping Ads (PLA) w wyszukiwarce Google
Screen przedstawia wyniki z różnych porównywarek cenowych (Google, Klarna, Sembot) w wyszukiwarce Google. To dzięki feedowi produktowemu widzimy te produkty.
Źródło: Screen własny

Screen przedstawia wyniki z różnych porównywarek cenowych (Google, Klarna, Sembot) w wyszukiwarce Google. To dzięki feedowi produktowemu widzimy te produkty.

Reklamy dynamiczne na Meta Ads

W Meta Ads można wykorzystać feed produktowy do tworzenia reklam dynamicznych, które automatycznie dostosowują się do zachowań użytkowników.

Zarządzanie plikami produktowymi odbywa się z poziomu samego Business Managera na Facebooku, a dokładniej w Menadżerze sprzedaży. To tam znajdują się wszystkie katalogi produktowe z feedami, do których masz dostęp. Tam również możesz dodać nowy katalog i załadować dane źródłowe, tj. feed produktowy. W sekcji „Źródła danych” możesz skonfigurować automatyczną aktualizację pliku produktowego. To ważne, aby zachować dokładność i aktualność danych w reklamach.

Jeśli posiadasz załadowany katalog produktowy, możesz tworzyć kampanie, które przedstawią Twoje produkty w formie karuzeli, kolekcji lub pojedynczego obrazu lub fimu generowanego w sposób dynamiczny.

Porównywarki cenowe (CSS)

Porównywarki cenowe, takie jak Ceneo, Skąpiec, czy nasza Marketing Match, to platformy online, które pozwalają klientom porównywać ceny produktów oferowanych przez różne sklepy internetowe. Wiele z nich zawiera także recenzje i oceny produktów, które pomagają klientom podjąć decyzję zakupową. Dla sprzedawców online, współpraca z porównywarkami cenowymi stanowi ważny element strategii e-commerce, pozwalając na zwiększenie widoczności produktów i przyciągnięcie klientów. Porównywarki opierają swoją działalność na feedach produktowych. Sprzedawcy online dostarczają dane produktowe, które porównywarki cenowe automatycznie przetwarzają i wyświetlają na swoich platformach.

Inne

Poza wymienionymi, feed produktowy przydać się może również, np.

 • w innych platformach reklamowych,
 • w aplikacjach mobilnych,
 • do tworzenia dynamicznych sekcji na stronie głównej sklepu internetowego lub na stronach docelowych kampanii reklamowych;
 • w e-mail marketingu,
 • w chatbotach do odpowiedzi na pytania klientów i oferowania im produktów dostosowanych do ich potrzeb.

Jak stworzyć feed produktowy?

Feed produktowy to most łączący Twoje produkty z potencjalnymi klientami na platformach reklamowych. Dlatego teraz skupimy się na konkretnych krokach, które pozwolą Ci stworzyć optymalny feed produktowy. Możesz go stworzyć ręcznie w arkuszu kalkulacyjnym lub za pomocą wtyczki. Zanim jednak zabierzesz się do tworzenia feedu, ustal dwie ważne rzeczy:

 • Określ cel feedu: Zastanów się, gdzie chcesz użyć feedu produktowego. Różne platformy (np. Google Shopping, Facebook Ads) mogą mieć różne (choć najczęściej zbliżone do siebie) wymagania co do formatu i zawartości feedu.
 • Wybór formatu: Najczęściej używane formaty to CSV, XML lub JSON. Wybierz format, który jest kompatybilny z platformą, na której chcesz użyć feedu.

Przejdźmy teraz do etapu tworzenia Twojego efektywnego feedu produktowego.

Tworzenie pliku produktowego za pomocą wtyczki

Generowanie i aktualizowanie danych produktowych dla różnych platform e-commerce staje się łatwe, gdy korzystamy z wtyczek. Jeżeli używasz popularnych systemów zarządzania treścią, takich jak WordPress z WooCommerce lub Shopify, dostępne są liczne rozszerzenia ułatwiające tworzenie feedów produktowych. Te narzędzia upraszczają proces dostarczania informacji o produktach na różne platformy, co oszczędza czas i wysiłek.

Oto kroki, jak to zrobić za pomocą wtyczki:

 • Wybierz odpowiednią wtyczkę, pobierz i zainstaluj ją

Dla WooCommerce (WordPress): Istnieje wiele wtyczek, takich jak „Product Feed PRO for WooCommerce” (polecamy), „WooCommerce Google Feed Manager” i inne.

Inne systemy CMS, tj. Shoper czy Shopify mają swoje dedykowane rozwiązania.

 • Konfiguracja i generowanie feedu

Po zainstalowaniu wtyczki, powinna ona dodać nową zakładkę lub sekcję w panelu administracyjnym. Przejdź tam, aby skonfigurować ustawienia feedu. Klikamy „create feed”, nazywamy go i ustawiamy podstawowe informacje: wybierz szablon docelowy w zależności od platformy, na której będziesz wyświetlać reklamy (nasz tip: feed produktowy Google Ads jest podobny do feedu Facebooka, nie musisz zatem tworzyć dwóch osobnych), walutę, język. To też moment, w którym wybierasz format pliku, najczęściej będzie to XML, a także ustawiasz częstotliwość aktualizowania pliku produktowego. 

Następnie możesz przejść do mapowania pól produktów: wtyczki często pozwalają na mapowanie pól w Twoim sklepie do standardowych pól wymaganych przez różne platformy. Na przykład pole „Nazwa produktu” w Twoim sklepie powinno zostać zmapowane do odpowiedniego pola w feedzie Google Shopping.

Screen przedstawia widok z wtyczki Produkt Feed Pro for WooCommerce. Tak wygląda część z mapowaniem konkretnych pól w Twoim sklepie do standardowych pól wymaganych przez różne platformy

 • Walidacja i testowanie

Przed udostępnieniem feedu, warto go przetestować. Pobierz go i otwórz, a następnie sprawdź, jakie elementy się pobrały i czy są one poprawne. To bardzo ważny punkt i nie wolno go pomijać – nie chcemy przecież, aby nasze produkty wyświetlały się z błędami lub zostały odrzucone.

 • Udostępnianie feedu

Skopiuj link do feedu i dodaj go do platformy, dla której został stworzony (np. Google Shopping, Meta Ads). Jeśli zamierzasz reklamować produkty przez Google Shopping, feed dodaj do Google Merchant Center.

 • Monitorowanie i aktualizacje

Regularnie monitoruj działanie feedu w wybranej platformie. Jeśli zauważysz jakieś błędy lub problemy, wróć do ustawień wtyczki i dokonaj niezbędnych zmian.

Wtyczki znacznie upraszczają proces tworzenia feedu produktowego, ale zawsze warto znać podstawy działania i wymagania różnych platform, aby skutecznie zarządzać i optymalizować swój feed.

Ręczne tworzenie feedu produktowego

Ręczne tworzenie feedu produktowego może być czasochłonne, zwłaszcza dla sklepów z dużą liczbą produktów, ale jeśli masz mniejszy asortyment, to taki sposób może być wystarczający. Poniżej niezbędne kroki do ręcznego tworzenia feedu produktowego.

 • Przygotowanie danych

Zbierz wszystkie niezbędne informacje o produktach, które chcesz uwzględnić w feedzie: nazwa, opis, cena, link do zdjęcia, link do produktu, kategoria, dostępność itp. Szerzej o wartościach, które powinien zawierać feed, wspominam niżej.

 • Tworzenie feedu

Utwórz nowy plik w arkuszu kalkulacyjnym. Możesz użyć programów takich jak Microsoft Excel, Google Sheets czy LibreOffice Calc. W pierwszym wierszu arkusza kalkulacyjnego wpisz nagłówki kolumn, które odpowiadają informacjom o produkcie (np. „ID”, „Nazwa”, „Opis”, „Cena”, „Link do zdjęcia” itd.). Następnie wypełniaj w kolejnych wierszach informacje o każdym produkcie, przestrzegając struktury określonej w nagłówku. Na koniec zapisz plik w wybranym formacie.

 • Walidacja feedu

Przed udostępnieniem feedu warto sprawdzić, czy jest on poprawnie sformatowany i czy nie zawiera błędów. Niektóre platformy, takie jak Google Merchant Center, oferują narzędzia do walidacji feedów.

 • Udostępnianie feedu

Możesz udostępnić zapisany plik bezpośrednio, przesyłając go do interesującej Cię platformy, lub jeśli chcesz, aby był on dostępny online, możesz go przesłać na swój serwer i udostępnić link do pobrania.

Pamiętaj, że ręczne tworzenie feedu produktowego sprawdzi się jedynie dla sklepów z małą liczbą produktów. Każda aktualizacja informacji o produkcie, cenie czy jego dostępności, będzie musiała zostać przez Ciebie ręcznie wprowadzona. Jeśli decydujesz się na ręczne stworzenie feedu produktowego, dobrze by było, by Twoje produkty stanowiły stałą ofertę i nie wymagały częstej aktualizacji.

Plik produktowy w Excelu
Źródło: Screen własny

Screen przedstawia przykładowo zaprojektowaną tabelę do uzupełnienia danymi o produktach. Podane wartości w nagłówku są obowiązkowe (poza custom labels). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dodawać więcej dodatkowych pól.

Obowiązkowe wartości pliku produktowego

Niezależnie od platformy, można wymienić kilka przykładowych wartości obligatoryjnych, które muszą znaleźć się w feedzie, oto one:

Identyfikator [id]Unikalny identyfikator dla każdego produktu, składający się maksymalnie z 50 znaków.
Tytuł [title]Nazwa produktu, nie dłuższa niż 150 znaków. Powinna być unikalna, jasna, precyzyjna oraz zawierająca słowa kluczowe, aby kupujący w łatwy sposób mogli odnaleźć konkretny produkt.
Opis [description]Opis produktu na maksymalnie 5000 znaków. To kolejne miejsce na umieszczenie słów kluczowych.
Link do strony z produktem [link]Pełny URL produktu na stronie internetowej.
Odnośnik do głównego obrazu produktu [image_link]Pełny URL do głównego obrazu produktu.
Cena [price]Cena produktu, podana z walutą (np. 30.00 PLN).
Dostępność, stan magazynowy [availability]Dostępność produktu. Pprzyjmuje jedną z trzech wartości: „in stock”, „out of stock” lub „preorder”.
GTIN [gtin]Globalny numer identyfikacyjny towaru (jeśli istnieje), zamiennie można stosować z EAN (europejski numer identyfikacyjny) lub ISBN w przypadku książek.
MPN [mpn]Numer katalogowy (tylko w przypadku nowych produktów, które nie posiadają numeru gtin).
Marka [brand]Marka produktu na maksymalnie 70 znaków.
Stan [condition]Stan produktu: nowy (new), używany (used), odnowiony (refurbished).
Dostawa [shipping]Informacje o kosztach wysyłki – są obowiązkowe, ale nie musimy ich ustawiać z poziomu feedu. Można to zrobić, np. w utworzonym koncie Google Merchant Center.

Jest to ogólna lista, stworzona na podstawie wytycznych Google, jednakże sprawdzi się również w przypadku feedu w Facebook Ads. Niemniej, wartości mogą się różnić w zależności od specyfiki kraju, kategorii produktu oraz ewentualnych zmian w specyfikacji Google. Zawsze warto odwiedzić oficjalną dokumentację Google Merchant Center, aby uzyskać aktualne informacje na temat wymaganych wartości.

Wartości, które warto, by znalazły się w feedzie

Aby zwiększyć skuteczność feedu produktowego w kontekście kampanii shoppingowych, warto uwzględnić wszystkie możliwe dodatkowe wartości i dane, które pomogą lepiej prezentować Twoje produkty oraz dostosować kampanie reklamowe do konkretnej grupy odbiorców. Bazując na agencyjnym doświadczeniu obserwujemy, że im więcej wypełnionych wartości, tym lepiej. Oto niektóre z danych, o których warto pamiętać:

 • Kategoria produktów Google [google_product_category]: Jest to informacja, która określa kategorię lub rodzaj produktu, który sprzedajesz. Ta wartość pomaga Google zrozumieć, do jakiej kategorii należy Twój produkt, co z kolei umożliwia lepsze dopasowanie reklam do zapytań użytkowników oraz wyświetlanie produktów w odpowiednich sekcjach i filtrach w wynikach wyszukiwania. Pełną listę kategorii znajdziesz tutaj.
 • Dodatkowe cechy produktu: Jeśli Twoje produkty posiadają specjalne cechy, takie jak rozmiar [size], kolor [color], materiał [material], wzór [pattern], itp., warto dodać te informacje do feedu, aby ułatwić klientom wybór.
 • Etykiety niestandardowe [custom_label]: Są to niestandardowe tagi lub etykiety, które możesz przypisywać swoim produktom w celu lepszego zarządzania nimi i dostosowania strategii reklamowej. Każdy produkt może mieć do pięciu różnych etykiet niestandardowych, co daje Ci większą elastyczność w organizowaniu i promowaniu produktów.
 • Link do dodatkowych zdjęć [additional_image_link]: Są to linki do dodatkowych zdjęć produktów, które można uwzględnić w feedzie obok głównego zdjęcia produktu. Ta wartość pozwala na wzbogacenie prezentacji produktów i dostarczenie klientom dodatkowych informacji wizualnych. Można ich dodać maksymalnie 10.

Aktualizacja i optymalizacja feedu produktowego

Aktualizacja i optymalizacja plików produktowych są kluczowe, aby zapewnić, że informacje prezentowane na różnych platformach są dokładne, aktualne i zoptymalizowane pod kątem maksymalnej widoczności oraz konwersji. To za nimi kryje się sukces Twojej kampanii produktowej. W tej, ostatniej już części, podzielę się z Tobą kilkoma złotymi radami – jesteś gotów?

 • Ustal regularne harmonogramy aktualizacji. Dla dynamicznie zmieniających się stanów magazynowych lub cen, codzienne aktualizacje będą minimalną częstotliwością. W przypadku akcji wyprzedażowych, promocji lub sezonowych okazji, tj. Black Friday, może się okazać, że feed trzeba będzie odświeżać ręcznie nawet co godzinę.
 • Regularnie sprawdzaj swoje konto na platformie, na której udostępniasz feed (np. Google Merchant Center), pod kątem wszelkich błędów lub ostrzeżeń dotyczących produktów. Jeśli masz brakujące atrybuty, takie jak GTIN czy MPN, postaraj się je uzupełnić. Więcej informacji o produkcie może zwiększyć jego widoczność i zaufanie klienta.
 • Sposobem na optymalizację kampanii produktowych jest m.in. praca z nazwami i opisami produktów. Tytuły produktów powinny być jasne, zwięzłe i zawierać kluczowe słowa, które użytkownicy mogą używać podczas wyszukiwania. Opisy powinny być atrakcyjne, ale także dokładne i zawierać odpowiednie słowa kluczowe. Unikaj nadmiernego stosowania żargonu czy technicznych terminów, które nie są powszechnie znane.
 • Zadbaj o wysokiej jakości zdjęcia. Zdjęcia powinny być jasne, wysokiej rozdzielczości i dobrze reprezentować produkt. Unikaj wodnych znaków lub innych elementów, które mogą zakłócić wygląd.
 • Upewnij się, że twoje produkty są poprawnie kategoryzowane. Dobre kategoryzowanie pomoże poprawić dokładność dopasowania do zapytań użytkowników.

Pamiętaj, że optymalizacja feedu produktowego to ciągły proces. Regularnie analizuj wyniki, przeprowadzaj testy A/B (jeśli to możliwe) i dokonuj niezbędnych zmian, aby zwiększyć wydajność feedu.

Blog
 • 19 lutego 2024
  Czym jest WhatsApp Business i dlaczego warto przetestować to rozwiązanie?
  Ivan Prozorovschi
 • 5 lutego 2024
  Jakość reklamy w Google Ads – co to takiego?
  Gabriela Milewska
 • 30 października 2023
  Jak skutecznie zarządzać wykluczeniami w kampaniach reklamowych w Meta Ads?
  Olga Zboina
 • 2 października 2023
  Kiedy mogę spodziewać się wyników kampanii reklamowej?
  Jakub Szymczuk
 • Świat bez ciasteczek – cookieless world nadchodzi. Opinie ekspertów
  Jan Raszyński
 • 18 września 2023
  Czego nie można reklamować w Google i na Facebooku?
  Gabriela Milewska
 • 4 września 2023
  Testy A/B – klucz do optymalizacji kampanii PPC
  Olga Zboina
 • 21 sierpnia 2023
  Analiza konkurencji SEM – jak ją przeprowadzić?
  Martyna Cyboroń
 • 7 sierpnia 2023
  Google Keyword Planner (Planer Słów Kluczowych Google) – jak z niego korzystać?
  Jakub Szymczuk
 • 24 lipca 2023
  ChatGPT: sprzymierzeniec czy wróg w kampaniach PPC?
  Jan Raszyński
 • 22 marca 2023
  API konwersji: jak działa i dlaczego poprawia efektywność działań marketingowych?
  Bartłomiej Giedyk
 • 9 marca 2023
  Przewodnik po kampaniach TikTok Ads
  Olga Zboina
 • 25 stycznia 2023
  Czy warto inwestować w Huawei Ads?
  Olga Zboina
 • 12 stycznia 2023
  Kampania Performance Max – poradnik
  Jakub Szymczuk
 • 28 września 2022
  Jak wypromować sklep internetowy?
  Adriana Koczoń
 • 14 września 2022
  Kampanie brandowe — dlaczego warto je robić?
  Olga Zboina
 • 3 sierpnia 2022
  Bing Ads – nisza, która może być szansą dla Twojego biznesu
  Jacek Wawryszczuk
 • 8 czerwca 2022
  Krótsza strona YouTube — YouTube Shorts wkracza do gry!
  Adriana Koczoń
 • 25 maja 2022
  Allegro Ads – poradnik z reklamy na Allegro
  Jacek Wawryszczuk
 • 23 lutego 2022
  Świat bez 3rd party cookies, czyli jak rzeczywistość post-cookies wpłynie na reklamodawców?
  Bartłomiej Giedyk
 • 26 stycznia 2022
  Inteligentne określanie stawek w Google Ads, czyli Smart Bidding
  Marketing Match
 • 10 listopada 2021
  Instagram Reels – wszystko, co trzeba wiedzieć o Insta Rolkach
  Bartłomiej Giedyk
 • 14 lipca 2021
  Targetowanie w Facebook Ads – przykazania dobrego targetowania – poradnik
  Jan Raszyński
 • 9 czerwca 2021
  Google Analytics 4 – zło czy złoto? – pierwsze wrażenia ekspertów o nowej odsłonie Google Analytics
  Jan Raszyński
 • 28 kwietnia 2021
  Jak skutecznie zacząć pracę z Facebook Attribution?
  Bartłomiej Giedyk
 • 2 marca 2021
  Czym jest Pinterest i jak go używać w marketingu?
  Jan Raszyński
 • 25 stycznia 2021
  iOS 14 kontra Facebook Ads – co zmieni się w Twoich reklamach?
  Jan Raszyński
 • 22 maja 2020
  Kampania Discovery Ads w Google (nowość)
  Marketing Match
 • 7 lutego 2020
  Rozszerzenia reklam w Google Ads
  Jacek Wawryszczuk
 • 13 listopada 2019
  Czym jest Google Ads?
  Jacek Wawryszczuk
 • 29 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Kampania promująca aplikacje
  Jacek Wawryszczuk
 • 28 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Kampania Wideo
  Jacek Wawryszczuk
 • 27 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Smart Shopping (Inteligentna kampania produktowa)
  Jacek Wawryszczuk
 • 26 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Kampania produktowa PLA (Product Listing Ads)
  Jacek Wawryszczuk
 • 25 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Kampania Gmail
  Jacek Wawryszczuk
 • 24 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Sieć reklamowa GDN (Google Display Network) – Kampania standardowa
  Jacek Wawryszczuk
 • 23 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Sieć wyszukiwania
  Jacek Wawryszczuk
 • 22 października 2019
  Jak stworzyć pierwszą kampanię w Google Ads? – Kampania SMART
  Jacek Wawryszczuk
 • 25 września 2019
  Ocena sprzedawcy – nowy sposób na zwiększenie efektywności kampanii Google Ads?
  Marketing Match
 • 9 września 2019
  9 sposobów na obniżenie kosztów w Google Ads
  Jacek Wawryszczuk
 • 3 września 2019
  Gallery Ads – Nowy format reklam w Google
  Marketing Match