Oczywiście rozrywka nadal pozostaje głównym celem TikTok’a, ale content nieco ewoluował i stał się bardziej „zrozumiały” i przystępny również dla starszych odbiorców. Dziś platforma ma ponad miliard użytkowników miesięcznie — powstała więc spora przestrzeń do zagospodarowania przez marki szukające nowych sposobów reklamy. Największy potencjał zdają się mieć „polecajki” znanych TikTokerów — średnio 59% użytkowników twierdzi, że podczas korzystania z TikTok’a ma poczucie wspólnoty. Użytkownicy tej platformy ufają influencerom, więc rekomendowane przez nich produkty często mocno zyskują na popularności w krótkim czasie.
Największe zalety korzystania z TikTok Ads
Reklamowanie się na TikTok’u ma wiele potencjalnych korzyści. Jak wiadomo, najsilniej przemawiają do nas liczby — poniżej więc kilka zachęcających statystyk dotyczących platformy.
- TikTok ma 1 miliard aktywnych użytkowników na całym świecie, jest dostępny w 155 krajach i ma zasięg szacowany na ok. 885 milionów odbiorców;
- 65% użytkowników platformy uważa, że wyreżyserowane reklamy wydają się nie na miejscu i po prostu nie pasują do TikTok’a – może to oznaczać, że koszt produkcji materiałów, będzie znacznie niższy niż w przypadków innych środowisk reklamowych, które wymagają bardziej profesjonalnych kreacji;
- TikTok ma obecnie wyższe wskaźniki zaangażowania niż inne podobne platformy, a jego użytkownicy są bardziej skłonni do robienia zakupów;
- Użytkownicy TikTok’a dwukrotnie częściej niż w przypadku innych platform społecznościowych polecają produkt lub usługę, którą odkryli na TikTok’u;
- 73% użytkowników twierdzi, że czuje głębszą relację z markami, z którymi wchodzą w interakcję na TikTok’u (w porównaniu z innymi platformami);
- 46% użytkowników przeglądając treści na TikTok’u nie korzysta z dodatkowych rozpraszaczy i poświęca swoją uwagę tylko tej aplikacji;
- 92% użytkowników twierdzi, że po obejrzeniu filmu na TikTok’u podejmuje działania, takie jak polubienie treści, udostępnienie jej znajomym, zaobserwowanie profilu marki lub wyszukanie i zakup produktu.
Oczywiście są dwie strony medalu i nie w każdej sytuacji TikTok okaże się żyłą złota — ale o tym w dalszej części przewodnika.
Tworzenie kampanii TikTok Ads
Menedżer reklam TikTok’a dość mocno przypomina system Facebooka — osoby działające na co dzień w tym drugim środowisku na pewno znajdą sporo podobieństw. Do dyspozycji reklamodawców są dwa tryby tworzenia kampanii — uproszczony i niestandardowy.
Tryb uproszczony, jak sama nazwa wskazuje, zakłada proste i skrótowe podejście do tworzenia reklam, zostawiając zaawansowane ustawienia algorytmom.
Tryb niestandardowy z kolei zapewnia pełną kontrolę nad reklamami, dzięki bardziej zaawansowanym opcjom, takim jak testy A/B i kierowanie na odbiorców na podstawie interakcji z filmem czy danym twórcą.
Dostępne cele kampanii TikTok Ads
Jakie cele kampanii są dostępne w systemie TikTok Ads? Są one dosyć standardowe i dobrze znane z innych obecnych na rynku środowisk reklamowych, takich jak Facebook Ads czy Google Ads. Są to:
- Świadomość (zasięg)
- Rozważanie marki (ruch, instalacje aplikacji, wyświetlenia wideo, leady, interakcje)
- Konwersje
Formaty reklam TikTok
Nieco bardziej intrygujące są formaty reklam oferowane przez menedżera TikTok Ads. Jest to w dużej mierze związane ze specyfiką samej aplikacji i sposobu, w jaki korzystają z niej użytkownicy. Większość działań ma miejsce na stronie głównej. Podstawowym podziałem reklam na TikTok’u jest podział na Spark Ads (wykorzystuje filmy już opublikowane na kanale) oraz Non – Spark Ads (wykorzystuje materiały wgrane z poziomu kreatora reklam).
Reklamy In-feed
Reklamy In-Feed pojawiają się jako czwarty filmik wyświetlany użytkownikom podczas przewijania przez nich strony głównej, na którą trafiają tuż po otwarciu aplikacji. Algorytm TikTok’a pokazuje użytkownikom filmy, które powinny być dla nich najbardziej interesujące (bazując na ich wcześniejszej aktywności w aplikacji). Reklamy In-Feed mogą zawierać wezwanie do działania, dzięki czemu dobrze sprawdzą się u reklamodawców, którzy dążą do zwiększenia sprzedaży.
Reklamy TopView
Reklamy TopView pojawiają się raz dziennie, zaraz po otwarciu aplikacji przez użytkownika i mogą trwać nawet do 60 sekund. Są mocno angażujące, doskonale nadają się więc dla marek, które potrzebują dłuższego czasu uwagi odbiorcy. Aż 71% użytkowników TikTok’a jest zdania, że tego typu reklamy przyciągają ich uwagę.
Reklamy Branded Hashtags
Branded Hashtags to reklamy, za pomocą których marki inspirują i zachęcają TikTokerów do tworzenia treści wokół wybranego hashtagu związanego z marką. Marki korzystające z tego formatu reklamy mają wyłączny dostęp do hashtagu — jego ekskluzywność ma jednak swoją cenę (ok. 150 tys. dolarów za sześć dni).
Reklamy Branded Effect
Reklamy Branded Effect bazują na „przemycaniu” wizerunku produktów lub marki do filmów na platformie TikTok. Marki zazwyczaj tworzą naklejki lub filtry, których TikTokerzy mogą używać podczas tworzenia własnych materiałów.
Reklamy Brand Takeover
Brand Takeover to format reklamy, który może zawierać jednocześnie formaty TopView, In-Feed i Branded Hashtags. Platforma gwarantuje, że tylko jedna marka dziennie „przejmie” te umiejscowienia. Koszt takiej kampanii szacuje się na ok. 50 tys. dolarów dziennie.
Jakie targetowanie jest dostępne w środowisku TikTok Ads?
O tym, jak ważne jest dobranie odpowiedniej grupy docelowej, wie każdy reklamodawca. Platforma TikTok oferuje kierowanie automatyczne (określa się jedynie lokalizację i język) lub ręczne, bardziej szczegółowe, w którym można określić grupę docelową za pomocą:
- danych demograficznych — takich, jak lokalizacja, język, płeć i wiek (minimalny to 13 lat i jest określany przedziałowo);
- zapisanych grup odbiorców — grupy remarketingowe i podobni odbiorcy;
- zainteresowań — szczegółowość plasuje się gdzieś pomiędzy ogólnym ujęciem Google a szczegółowym podejściem Facebooka;
- zachowań — interakcje z filmami lub twórcami z danej kategorii tematycznej oraz hashtagami;
- użytkowanego urządzenia – system operacyjny, operator (w Polsce do wyboru Play, Orange, Plus lub T-Mobile), albo cena urządzenia wyrażona w dolarach.
Ile kosztują kampanie TikTok Ads?
Podobnie, jak na Facebooku czy w Google, ceny kampanii TikTok Ads będą zmieniały się w zależności od aktywności konkurencji i składanych ofert. Minimalny dzienny koszt reklam (w zależności od modelu optymalizacji budżetu) to 80 zł per zestaw reklam lub 200 zł per kampania. Dotyczy to oczywiście tych podstawowych formatów reklamowych — niektóre, wymienione w punkcie wyżej, potrafią być zdecydowanie bardziej kosztowne. A jak wydatki przekładają się na wyniki? Wyświetlenia na TikTok’u są z reguły tańsze niż na Facebooku (w 2020 roku CPM na TikTok’u wyniósł zaledwie 1 USD), podobnie kształtują się średni koszt pozyskania nowego obserwującego i CPC (około 0,19 USD).
Jak tworzyć skuteczne kreacje do TikTok Ads?
TikTok jest platformą, która zrzesza różnych twórców i odbiorców, ale coś, co spaja tę społeczność to dążenie do autentyczności, kreatywności i poczucia komfortu. Nie sprawdzą się tu wyreżyserowane kreacje i sztuczne, napompowane treści. To, co sprawdziłoby się w innych środowiskach reklamowych (np. profesjonalne zdjęcia, przejrzyste grafiki, wyraźne wezwanie do działania), na TikTok’u może przynieść odwrotny skutek. Nieco podobnym formatem reklamowym są Instagram Reels, które były zresztą odpowiedzią Instagrama na rosnącą popularność TikTok’a. Na co warto więc zwrócić uwagę, tworząc materiały reklamowe na tę platformę? Poniżej kilka istotnych wskazówek:
- podstawowy format reklamy na TikTok’u to pionowe wideo lub animacja w proporcjach 9:16, trwające od 5 do 60 sekund, ale najczęściej spotyka się filmy trwające od 6-10 do 15 sekund (chociaż TikTok rekomenduje materiały, które trwają od 21 do 34 sekund),
- ogromną rolę w skuteczności odgrywa ścieżka dźwiękowa, warto używać popularnych plików audio – 93% najskuteczniejszych TikTok’ów używa dźwięku,
- o sukcesie decydują pierwsze sekundy filmu, więc kluczową informację lub produkt najlepiej zaprezentować w ciągu pierwszych 3 sekund materiału,
- najlepiej sprawdzają się krótkie, dynamiczne filmy podobne do organicznych treści, które tworzą sami TikTokerzy,
- warto podejść do tematu holistycznie i np. zaangażować TikTokowego influencera do tworzenia contentu — znani i oglądani twórcy mają zazwyczaj stałe grono fanów, którzy mają do nich zaufanie;
- w komunikacji trzeba pamiętać o tym, że z TikToka korzystają głównie młodzi, a nawet bardzo młodzi ludzie (użytkownicy w wieku od 18 do 24 lat stanowią prawie 43% wszystkich odbiorców),
- filmy powinny być pozytywne, autentyczne i inspirujące – z naciskiem na autentyczne,
- w najskuteczniejszych reklamach zazwyczaj występuje jakaś osoba, która patrzy w kamerę i mówi do odbiorców, nawiązuje z nimi interakcję,
- warto próbować wstrzelić się w aktualne trendy — brać udział w wyzwaniach, wykorzystywać popularne filtry i hashtagi, korzystać z utworów muzycznych często używanych przez innych twórców.
Hasło, które idealnie podsumowuje reklamowanie się na TikTok’u to „Don’t make ads, make TikToks” lub „Don’t make ads, make trends”. Im bardziej reklamodawca popłynie na fali aktualnego trendu i im bardziej reklama będzie nieinwazyjna i wtapiająca się w tło organicznych treści, tym większa szansa na sukces marki. Przydatna na etapie projektowania materiałów reklamowych może okazać się biblioteka reklam TikTok’a, która jest zbiorem najlepszych i najskuteczniejszych kreacji, aktualnych trendów oraz popularnych hashtagów.
TikTok Ads – wątpliwości i kwestie do rozważenia
Argumentów przemawiających za inwestowaniem w reklamy na TikTok’u jest wiele, ale nie znaczy to, że nie warto podejść do tematu z dystansem. Co wziąć pod uwagę, zanim ruszymy z reklamami pełną parą?
- Osoby w wieku od 18 do 24 lat stanowią prawie 43% wszystkich użytkowników aplikacji, co oznacza, że dostępna pula odbiorców może być znacznie młodsza niż pierwotnie zamierzona grupa docelowa;
- Rodzaj treści preferowanych przez społeczność TikTok’a jest specyficzny i może nie być zgodny z misją lub wizerunkiem marki – nie każdy brand może sobie pozwolić na tak luźne podejście do reklam i porzucenie technicznego dopracowania materiału na rzecz autentyczności…
- …co sprowadza nas do tego, że opanowanie tworzenia zabawnych i osadzonych w trendach treści, które królują na TikTok’u może być sporym wyzwaniem dla starszych duchem marek (i nie tylko). Na tej platformie odpowiednia kreacja odgrywa naprawdę olbrzymią rolę — bez niej nie nabijemy sobie konwersji.
- Platforma ma obecnie dość ograniczoną integrację z różnymi narzędziami analitycznymi, można więc polegać głównie na wewnętrznych funkcjach.
TikTok Ads – podsumowanie
Jeden z najważniejszych wniosków, który możemy obecnie wysnuć na temat TikTok’a to odmienność platformy od pozostałych popularnych mediów społecznościowych. Specyfika młodej i zaangażowanej grupy użytkowników wymaga od reklamodawców obrania nieco innego kierunku podczas tworzenia treści i interakcji z odbiorcami. Zamiast mocno sprzedażowych call to action — autentyczny przekaz, zamiast wyreżyserowanego materiału wideo — filmik bazujący na aktualnych trendach. Być może jest to powiew świeżości wśród szablonowych i dosyć oklepanych już kreacji, ale nasuwa się też pytanie — czy reklama może sprzedawać, jeśli nie stanie się viralem?