27 listopada 2023 21 minut czytania Jakub Iżycki

Pozycjonowanie strony na WordPressie. Praktyczne porady

Czy wiesz, że WordPress to nie tylko popularna platforma do tworzenia stron internetowych, ale także potężne narzędzie do pozycjonowania? Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać WordPressa, jeżeli zależy Ci na pozycjonowaniu Twojej strony w wyszukiwarkach, to jesteś we właściwym miejscu. Poznaj praktyczne porady i wskazówki jak w pełni wykorzystać potencjał WordPressa pod SEO i osiągnij wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Zapraszamy do dalszej lektury!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak zacząć pozycjonować stronę na WordPressie
 • Jakie wtyczki w WordPress pomogą Ci w pozycjonowaniu strony
 • Jakie są wady i zalety WordPressa pod SEO
 • Czy warto zlecić pozycjonowanie zewnętrznej agencji
 • Jakie działania SEO należy wykonywać poza WordPressem

Spis treści

 1. Co to jest WordPress?
 2. Czy pozycjonowanie stron na WordPressie czymś się różni od innych CMS?
 3. Dlaczego WordPress jest często wybieraną platformą do pozycjonowania?
 4. Pozycjonowanie WordPress - od czego zacząć?
  1. Wybierz odpowiedni motyw, który ułatwi pozycjonowanie
  2. Sprawdź ustawienia widoczności
  3. Ustaw przyjazne adresy URL
 5. Częste błędy w optymalizacji technicznej w WordPress
 6. Wtyczki do WordPressa które pomogą w SEO
  1. Podstawowe wtyczki do SEO (Yoast, AIOSEO, RankMath itp.)
  2. Wtyczki odpowiadające za Cache strony (WP Super Cache, WP Fastest Cache, W3 Total Cache)
  3. Wtyczki optymalizujące pliki JS/CSS (Autoptimize, WPRocket)
  4. Wtyczki odpowiedzialne za optymalizację grafik (Smush, ShortPixel)
 7. Optymalizacja treści w Wordpress
  1. Budowa architektury serwisu w WordPressie
  2. Custom post types i taksonomie
  3. Komentarze w WordPress - czyli user generated content
  4. Sekcja blogowa w WordPress
 8. Wady i zalety WordPressa pod SEO
  1. Zalety WordPressa
  2. Wady WordPressa
 9. Pozycjonowanie strony w WordPress - samemu czy z pomocą agencji?
  1. Ile kosztuje pozycjonowanie strony na WordPressie?
  2. Działania SEO poza obrębem WordPressa

Co to jest WordPress?

WordPress to popularny system zarządzania treścią (CMS), który jest wykorzystywany do tworzenia i zarządzania stronami internetowymi. Jest to potężne narzędzie oferujące wiele możliwości, cenione zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.

Warto tutaj zaznaczyć, że jedną z ważniejszych zalet WordPressa jest jego elastyczność, pozwalająca na niemal dowolne dostosowanie go do naszych potrzeb, dzięki szerokiej gamie dostępnych motywów i wtyczek, o której wspominamy w dalszej części artykułu.

Czy pozycjonowanie stron na WordPressie czymś się różni od innych CMS?

Oczywiście na samym początku warto rozważyć, czy pozycjonowanie stron na WordPressie różni się od pozycjonowania na innych popularnych systemach CMS (np. Joomla, Drupal czy Magento). Chociaż ogólna idea pozycjonowania pozostaje taka sama, istnieją pewne istotne różnice, które warto wziąć pod uwagę.

 • Dostępność wtyczek SEO – WordPress oferuje niezwykle bogaty ekosystem wtyczek, które są łatwo dostępne i proste w instalacji. Znajdziemy wtyczki SEO, które pozwalają na łatwe zarządzanie metadanymi strony lub optymalizację grafik i minifikację plików CSS/JS. To sprawia, że osoby korzystające z WordPressa mają zdecydowaną przewagę w kwestii narzędzi do optymalizacji SEO w porównaniu do innych systemów CMS, które mogą nie oferować tak rozbudowanych opcji.
 • Łatwość użytkowania – WordPress jest znany ze swojej prostoty i intuicyjności, co czyni go przyjaznym dla użytkownika, nawet jeśli nie ma się dużego doświadczenia w korzystaniu z takich systemów. Wprowadzanie treści, aktualizacje i modyfikacje są stosunkowo proste do wykonania, a dostępność wsparcia technicznego online sprawia, że można łatwo znaleźć odpowiedzi na pytania.
 • Wsparcie i społeczność – WordPress ma jedną z największych społeczności użytkowników i deweloperów wśród wszystkich systemów CMS. Istnieje wiele forów dyskusyjnych, grup na portalach społecznościowych oraz stron internetowych z dedykowanymi poradnikami i kursami. To oznacza, że użytkownicy WordPressa mogą znaleźć ogromne źródło wsparcia i wiedzy, które pomaga rozwiązywać problemy, zdobywać nowe umiejętności i śledzić najnowsze trendy w dziedzinie SEO.

Dlaczego WordPress jest często wybieraną platformą do pozycjonowania?

WordPress cieszy się ogromną popularnością w dziedzinie pozycjonowania stron internetowych głównie ze względu na jego wszechstronność i dostępność narzędzi. Jest to platforma, która oferuje elastyczność i szeroki wachlarz możliwości, dzięki czemu może sprostać różnym celom i wymaganiom. Dodatkowo duża społeczność użytkowników WordPressa i dostępność wtyczek ułatwiają optymalizację treści pod kątem wyszukiwarek, co jest kluczowym aspektem efektywnego pozycjonowania. Łatwość obsługi i intuicyjny interfejs są kolejnymi atutami, które przyciągają zarówno początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Dzięki temu nawet osoby bez dużej wiedzy technicznej mogą skutecznie zarządzać swoimi stronami i poprawić ich widoczność w wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie WordPress – od czego zacząć?

Wyjaśniliśmy już, dlaczego pozycjonowanie strony w WordPress jest korzystnym wyborem. Należy się teraz zastanowić, od czego powinniśmy zacząć działania SEO i na czym warto skupić się w pierwszej kolejności.

Wybierz odpowiedni motyw, który ułatwi pozycjonowanie

Wybór odpowiedniego motywu to kluczowy krok w procesie pozycjonowania na WordPressie. Motyw powinien współpracować z Twoją strategią SEO, a nie utrudniać ją. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne zrozumienie, jakie cechy i funkcje oferuje dany motyw oraz jaki ma wpływ na optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek.

Jeden z najważniejszych czynników to responsywność motywu. Współczesne motywy są projektowane tak, aby automatycznie dostosowywać się do różnych urządzeń, takich jak smartfony, tablety i komputery. To nie tylko poprawia doświadczenie użytkowników, ale także wpływa pozytywnie na rankingi w wynikach wyszukiwania, ponieważ Google premiuje strony przyjazne mobilnie.

Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość dostosowania i funkcjonalności motywu. Motyw powinien oferować opcje dostosowywania wyglądu i funkcji, aby można było zoptymalizować stronę pod kątem swoich potrzeb w prosty sposób.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy wybrany motyw generuje duże ilości niepotrzebnego kodu HTML lub korzysta z przestarzałych rozwiązań. Strony z kodem napisanym zgodnie z aktualnymi standardami są bardziej zrozumiałe dla wyszukiwarek. Niektóre motywy mogą mieć nieoptymalny kod, co może wpłynąć na indeksowalność treści.

Źródło: WordPress.org

Sprawdź ustawienia widoczności

Dostosowanie tych ustawień jest kluczowe dla prezentacji Twojej strony zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom. Wybór odpowiednich opcji zależy od celów Twojej witryny, więc upewnij się, że ustawienia są dostosowane do Twoich potrzeb.

W sekcji „Strona główna wyświetla (Front page displays)”, masz możliwość dostosowania, co chciałbyś, aby odwiedzający zobaczyli, gdy pierwszy raz wejdą na Twoją stronę główną. Możesz wybrać jedną z dwóch opcji.

Jeśli chcesz, aby Twoje najnowsze wpisy były widoczne na stronie głównej, wybierz opcję „Twoje najnowsze wpisy”. Jeśli preferujesz używanie konkretnej strony jako stronę główną, wybierz opcję „Strona Statyczna (A static page)”. Następnie, w sekcji „Strona główna” (Front Page), wybierz z listy dostępnych stron tę, którą chcesz wykorzystać jako stronę główną. Jeśli wybrałeś stronę statyczną jako stronę główną, możesz również określić, na której stronie będą wyświetlane Twoje wpisy. Wybierz odpowiednią stronę z listy „Strona Postów (Posts page)”.

Dodatkowo warto sprawdzić opcję „Ukryj stronę odwiedzającym (Search Engine Visibility)”. Ta opcja pozwala na ukrycie strony przed wyszukiwarkami, jeśli chcesz, aby nie była indeksowana przez wyszukiwarki podczas prac nad jej budową lub optymalizacją.

Ustaw przyjazne adresy URL

Dostosowanie struktury adresów URL jest ważnym elementem optymalizacji SEO w WordPressie i może wpłynąć pozytywnie na widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Zacznij od znalezienia w ustawieniach opcji „Wpisy” (lub „Permalinki” w starszych wersjach), w zależności od wersji WordPressa, której używasz.

W sekcji „Struktura dostępna z rozwijanego menu” WordPress oferuje kilka różnych struktur adresów URL. Możesz wybrać jedną z dostępnych opcji, takich jak „Nazwa wpisu” (Post name), „Data i nazwa wpisu” (Day and name), „Kategorie i nazwa wpisu” (Category and name), itp.

Jeśli preferujesz niestandardową strukturę, możesz dostosować ją samodzielnie, wykorzystując dostępne zmienne. Na przykład, możesz użyć %postname% w niestandardowej strukturze, aby uwzględnić nazwę wpisu w adresie URL.

Rekomendowane opcje ustawień adresów URL pod kątem SEO to zazwyczaj „Nazwa wpisu” (Post name), ponieważ tworzy ona przyjazne adresy URL, które zawierają tytuł wpisu. Jest to korzystne zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek, ponieważ adresy URL zawierają istotne słowa kluczowe i są czytelne.

Warto również pamiętać o unikaniu znaków specjalnych, spacji i znaków diakrytycznych w adresach URL, ponieważ proste i czytelne adresy URL są korzystniejsze dla użytkowników i wyszukiwarek.

Źródło: Opracowanie własne

Częste błędy w optymalizacji technicznej w WordPress

Podczas optymalizacji technicznej strony WordPressa warto unikać wielu powszechnych błędów, które mogą wpłynąć negatywnie na jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Pierwszym z nich jest brak regularnych aktualizacji zarówno WordPressa, jak i wtyczek. To może prowadzić do powstania luk w zabezpieczeniach oraz problemów z wydajnością. Dlatego istotne jest utrzymywanie systemu i wtyczek w najnowszej wersji.

Kolejnym istotnym aspektem jest brak regularnych kopii zapasowych strony. Nietworzenie regularnych kopii zapasowych to duże ryzyko, ponieważ w przypadku awarii, ataku hakerów lub utraty danych, może okazać się niemożliwe odzyskanie strony. Dlatego zawsze należy tworzyć kopie zapasowe i przechowywać je w bezpiecznym miejscu.

Zabezpieczenia strony to kolejny kluczowy aspekt. Brak odpowiednich zabezpieczeń może umożliwić hakerom dostęp do Twojej witryny, co może skończyć się katastrofą. Warto korzystać z silnych haseł, wdrożyć odpowiednie wtyczki do zabezpieczeń oraz monitorować aktywność na stronie.

Wtyczki do WordPressa które pomogą w SEO

Wtyczki do WordPressa wnoszą znaczący wkład w proces optymalizacji SEO, umożliwiając użytkownikom dostosowanie wielu kluczowych aspektów swojej witryny. Od zarządzania metadanymi, mapami witryny, po optymalizację techniczną, wtyczki te ułatwiają pracę nad skuteczną strategią SEO. Pamiętaj, że wybór odpowiednich wtyczek do WordPressa może znacząco wpłynąć na widoczność Twojej witryny w sieci. Dlatego warto poznać dostępne opcje i dostosować je do własnych potrzeb i celów.

Podstawowe wtyczki do SEO (Yoast, AIOSEO, RankMath itp.)

Wtyczki SEO dla WordPressa, takie jak Yoast SEO, All in One SEO Pack (AIOSEO), Rank Math i wiele innych, to nieodłączny element strategii pozycjonowania strony opartej na tej popularnej platformie. Dlaczego warto się na nie zdecydować i jakie korzyści oferują?

Te wtyczki są projektowane tak, aby umożliwiać użytkownikom dostosowanie wielu kluczowych aspektów swojej strony pod kątem wyszukiwarek internetowych. Dzięki nim można skupić się na optymalizacji treści i działań SEO, a narzędzia te zajmą się technicznymi aspektami.

W ramach swoich funkcji wtyczki SEO pozwalają na zarządzanie meta tagami, czyli tytułami i opisami meta, które są wyświetlane w wynikach wyszukiwania. To kluczowe, ponieważ właśnie te elementy wpływają na to, czy użytkownicy klikną w link do Twojej strony.

Ponadto wtyczki automatycznie generują mapy witryny (XML Sitemaps), co ułatwia wyszukiwarkom indeksowanie wszystkich stron i treści na Twojej witrynie.

Optymalizacja treści to kolejna istotna funkcja. Wtyczki SEO wskazują na obszary, które można zoptymalizować, takie jak długość treści, nagłówki, obrazy i wiele innych czynników wpływających na ranking strony.

Źródło: WordPress.org

Wtyczki odpowiadające za Cache strony (WP Super Cache, WP Fastest Cache, W3 Total Cache)

Wtyczki cache pozwalają na zapisywanie gotowych kopii strony w pamięci podręcznej. Dzięki temu, gdy użytkownik odwiedza stronę, nie trzeba generować treści od nowa, co znacząco przyspiesza proces ładowania. To nie tylko wpływa na doświadczenie użytkownika, ale także redukuje obciążenie serwera.

Dodatkowo szybko ładujące się strony są bardziej przyjazne dla wyszukiwarek internetowych. Google i inne wyszukiwarki preferują strony, które oferują szybkie ładowanie, ponieważ to zwiększa satysfakcję użytkowników. Wyższa jakość doświadczenia użytkownika może przekładać się na wyższy ranking strony w wynikach wyszukiwania.

Wtyczki optymalizujące pliki JS/CSS (Autoptimize, WPRocket)

Wtyczki takie jak Autoptimize i WPRocket pozwalają na skuteczną optymalizację plików JS i CSS. Dzięki nim możliwe jest łączenie wielu plików w jeden, kompresja plików w celu zmniejszenia ich rozmiaru oraz eliminacja zbędnych znaków. To wszystko przekłada się na przyspieszenie ładowania strony, co jest kluczowym czynnikiem zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek internetowych.

Pliki JS i CSS są nieodzownym elementem strony internetowej, ale jednocześnie mogą być przyczyną spowolnienia jej ładowania. Szczególnie na słabszych urządzeniach lub podczas korzystania z wolnego Internetu, duże i nieoptymalizowane pliki mogą znacząco wpłynąć na czas, który użytkownik musi spędzić na pełne wczytanie strony. To z kolei może prowadzić do frustracji i zniechęcenia odwiedzających, co jest negatywne zarówno dla doświadczenia użytkownika, jak i pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Wtyczki odpowiedzialne za optymalizację grafik (Smush, ShortPixel)

Wtyczki do optymalizacji grafik, takie jak Smush czy ShortPixel, odgrywają kluczową rolę w strategii SEO dla stron opartych na WordPressie. Optymalizacja grafik polega na redukcji rozmiaru plików graficznych, co pozwala na oszczędność miejsca na serwerze i przyspieszenie ładowania strony. Grafiki o mniejszym rozmiarze ładują się szybciej, co jest istotne zwłaszcza na urządzeniach mobilnych, gdzie prędkość łącza może być ograniczona. To wspiera stronę mobilną i pomaga przyciągać użytkowników korzystających ze smartfonów i tabletów.

Źródło: WordPress.org

Optymalizacja treści w WordPress

Optymalizacja treści w WordPressie jest kolejnym kluczowym elementem skutecznej strategii SEO. Platforma ta oferuje szeroki zakres narzędzi i możliwości, które pozwalają na dostosowanie treści do wymogów wyszukiwarek internetowych i zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

W WordPressie możemy łatwo dostosować tytuły i meta opisy. Starannie przygotowane, zgodne z tematem treści i zawierające słowa kluczowe, przyciągają uwagę użytkowników i zachęcają do odwiedzenia strony. Możemy także stosować najlepsze praktyki SEO, takie jak umieszczanie słów kluczowych w nagłówkach (H1, H2, H3), tworzenie treści wartościowych i unikalnych oraz dbanie o czytelność i strukturę tekstu. Niektóre wtyczki pomagają oceniać jakość treści i wskazywać obszary do poprawy. Warto również zwrócić uwagę na optymalizację obrazów i multimediów. Kompresja obrazów, nadawanie odpowiednich atrybutów alt oraz dostosowanie rozmiaru obrazów do potrzeb strony przyspieszają ładowanie strony i poprawiają doświadczenie użytkownika.

Budowa architektury serwisu w WordPressie

Budowa architektury strony w WordPressie różni się od innych systemów CMS dzięki kilku unikalnym cechom, które wpływają na skuteczność działań SEO. Jedną z kluczowych cech jest struktura hierarchiczna oparta na kategoriach i tagach. Dzięki nim możliwe jest grupowanie treści tematycznie, tworząc czytelniejszą hierarchię na stronie, co jest korzystne zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek. Dodatkowo WordPress pozwala na konfigurację przyjaznych adresów URL, ważnych z punktu widzenia SEO.

Kolejną zaletą WordPressa jest proste generowanie mapy strony (XML Sitemap), która ułatwia indeksację treści przez wyszukiwarki. To istotny element SEO, a dzięki wykorzystaniu prostych wtyczek jesteśmy w stanie wygenerować interesujące nas mapy strony bez żadnego wysiłku.

Custom post types i taksonomie

Custom post types i taksonomie to zaawansowane narzędzia w WordPressie, które oferują znacznie większą elastyczność w zarządzaniu treściami na stronie. Dzięki nim możemy tworzyć niestandardowe typy treści, dostosowane do konkretnych potrzeb naszej strony. To oznacza, że nie musimy ograniczać się tylko do standardowych typów treści, takich jak posty czy strony. Możemy tworzyć własne typy treści, takie jak produkty, recenzje, wydarzenia czy nawet portfolio. To daje nam dużą swobodę w organizowaniu i prezentowaniu treści.

Warto zrozumieć, że custom post types pozwalają na lepsze dostosowanie struktury witryny do rodzaju treści, którą publikujemy. Na przykład, jeśli prowadzimy sklep internetowy, możemy stworzyć niestandardowy typ treści dla produktów. Dzięki temu każdy produkt będzie miał swoją własną stronę, na której możemy wyświetlać szczegółowe informacje, zdjęcia, recenzje i wiele innych. To oznacza, że struktura strony będzie bardziej przejrzysta dla użytkowników, a także dla wyszukiwarek internetowych.

Taksonomie, czyli kategorie i tagi, pozwalają na lepszą organizację treści. Kategorie umożliwiają nam grupowanie treści tematycznie, co tworzy hierarchię na stronie. Tagi zaś pozwalają na dodawanie słów kluczowych i etykiet do treści, co ułatwia użytkownikom znalezienie interesujących ich informacji. To znacząco wpływa na użyteczność strony i nawigację.

Źródło: Opracowanie własne

Komentarze w WordPress – czyli user generated content

Komentarze na stronach WordPress, zwane także „user generated content” (UGC), stanowią istotny element interakcji z użytkownikami. To treści generowane przez odwiedzających stronę, którzy mogą wyrazić swoją opinię, zadawać pytania lub dyskutować na temat treści zamieszczonych na stronie. Komentarze są powszechnie wykorzystywane w blogach, portalach informacyjnych i forach internetowych, gdzie dialog i udział użytkowników są kluczowymi elementami.

Istnieje wiele sposobów, w jakich komentarze mogą być używane. Po pierwsze, pozwalają na budowanie interakcji z użytkownikami poprzez zachęcanie ich do wyrażenia swoich opinii i uczestnictwa w dyskusjach na temat treści. To z kolei tworzy bardziej zaangażowaną społeczność wokół strony.

Komentarze również wzbogacają treść, ponieważ czasami mogą zawierać wartościowe informacje, dodatkowe przykłady lub wskazówki, które są pomocne dla innych użytkowników. Ponadto pozyskujemy feedback od użytkowników, dowiadując się, co im się podoba, a co wymaga ulepszenia, co pozwala na doskonalenie treści i dostosowywanie ich do oczekiwań czytelników.

Jednym z kluczowych aspektów, który wpływa na korzyści SEO wynikające z komentarzy, jest generowanie unikalnej treści. Komentarze stanowią treści generowane przez użytkowników, co oznacza, że są one unikalne i niepowtarzalne. Wyszukiwarki, takie jak Google, cenią unikalność treści, co może wpłynąć na lepsze pozycje strony w wynikach wyszukiwania.

Sekcja blogowa w WordPress

Sekcja blogowa w WordPressie to dynamiczna część strony internetowej, która pełni kluczową rolę w strategii SEO. Jest to miejsce, gdzie regularnie publikowane są nowe treści w postaci artykułów, wpisów czy aktualizacji. Blogi stanowią źródło cennej zawartości, która może znacząco wpłynąć na skuteczność naszych działań związanych z pozycjonowaniem.

W praktyce sekcja blogowa WordPressa to dedykowany obszar, gdzie zamieszczane są treści, które nie tylko informują użytkowników o aktualnościach i wydarzeniach związanych z naszą stroną lub branżą, ale także pozwalają na dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i ekspertyzą w danej dziedzinie.

Sekcja blogowa ma również ogromne znaczenie pod kątem SEO. Regularne publikowanie nowych treści oznacza, że strona jest systematycznie aktualizowana, co jest pozytywnie oceniane przez algorytmy wyszukiwarek. Dodatkowo wartościowe artykuły mogą przyciągać użytkowników na dłuższe sesje, co z kolei jest postrzegane jako sygnał wskazujący na jakość strony.

Ważnym aspektem jest również możliwość tworzenia treści zorientowanych na konkretne słowa kluczowe. Poprzez publikację artykułów związanych z naszą branżą, tematyką lub produktami, możemy docierać do nowych użytkowników, którzy wyszukują informacje związane z naszymi słowami kluczowymi. Dodatkowo blogi pozwalają na tworzenie linków wewnętrznych do innych części strony, co ułatwia nawigację użytkowników i indeksację treści przez wyszukiwarki.

Wady i zalety WordPressa pod SEO

WordPress ma wiele zalet i wad pod kątem SEO. Jest to potężne narzędzie, które może być doskonale zoptymalizowane, ale wymaga staranności, wiedzy i ciągłego monitorowania. Ostatecznie, sukces w optymalizacji WordPressa pod kątem SEO zależy od starannego zarządzania i dostosowywania platformy do indywidualnych potrzeb i celów.

Zalety WordPressa

 • Przyjazne dla wyszukiwarek strony – WordPress tworzy strony internetowe, które są ogólnie przyjazne dla wyszukiwarek. Ma on czysty kod i wydajną strukturę, co ułatwia indeksację przez roboty.
 • Dostępność wtyczek SEO – na rynku dostępne są liczne wtyczki SEO, które pozwalają na łatwą optymalizację treści na naszej stronie.
 • Łatwość użytkowania – WordPress jest znany z intuicyjnego interfejsu, który umożliwia użytkownikom zarządzanie treściami, linkami i metadanymi bez głębokiej wiedzy technicznej.
 • Wsparcie społeczności – ze względu na popularność WordPressa istnieje ogromna społeczność użytkowników, programistów i ekspertów SEO, którzy dzielą się wiedzą i doświadczeniem.
 • Szybkość i wydajność – istnieją dostępne wtyczki i narzędzia do optymalizacji wydajności, co może wpłynąć na szybsze wczytywanie stron i lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.

Wady WordPressa

 • Nadmiar wtyczek – choć wtyczki dostępne w WordPressie są zaletą, zbyt intensywne korzystanie z nich może spowodować konflikty, nadmierny kod lub spowolnić stronę.
 • Bezpieczeństwo – popularność WordPressa sprawia, że ​​jest to częsty cel ataków. Jeśli nie dba się o bezpieczeństwo, strona może stać się podatna na hakerów.
 • Konieczność aktualizacji – WordPress, wtyczki i motywy wymagają regularnych aktualizacji, aby utrzymać stronę w dobrej kondycji. Zaniedbanie aktualizacji może prowadzić do problemów z bezpieczeństwem i wydajnością.
 • Dostosowanie do SEO wymaga wysiłku – chociaż WordPress ma wiele wbudowanych funkcji SEO, pełna optymalizacja wymaga dodatkowego wysiłku, w tym tworzenia jakościowych treści i linków zwrotnych.

Pozycjonowanie strony w WordPress – samemu czy z pomocą agencji?

Samodzielne pozycjonowanie strony WordPress ma swoje zalety i wady. Jedną z głównych zalet jest pełna kontrola nad procesem. Możesz dostosować strategię do własnych potrzeb i celów, co daje Ci elastyczność i możliwość eksperymentowania.

Jednakże samodzielne pozycjonowanie ma też swoje wady. Wymaga ono zaawansowanej wiedzy z zakresu SEO i doświadczenia, którego wielu osobom może brakować. Jest to także proces czasochłonny, szczególnie jeśli jesteś nowicjuszem w dziedzinie SEO.

Z kolei, pozycjonowanie z pomocą agencji SEO ma wiele korzyści. Agencje te posiadają specjalistów z doświadczeniem i wiedzą w dziedzinie pozycjonowania, co może zwiększyć skuteczność działań. Mają one także dostęp do zaawansowanych narzędzi i zasobów, które mogą poprawić wyniki pozycjonowania. Ponadto współpraca z agencją oszczędza Twój czas, pozwalając Ci skoncentrować się na prowadzeniu biznesu.

Jednakże korzystanie z agencji wiąże się z kosztami. Musisz uwzględnić budżet na usługi specjalistów. Ponadto współpraca z agencją oznacza, że musisz zaufać ich podejściu i strategii, co może ograniczyć Twoją kontrolę nad procesem.

Ile kosztuje pozycjonowanie strony na WordPressie?

Pozycjonowanie strony na platformie WordPress jest ważnym aspektem osiągnięcia sukcesu online, ale wiąże się z różnymi kosztami, które warto dokładnie rozważyć.

Pierwszym aspektem, który może wpłynąć na koszty pozycjonowania, jest twój własny wkład w postaci czasu i wysiłku. Pozycjonowanie strony internetowej wymaga zarówno wiedzy z zakresu SEO, jak i regularnego dostosowywania treści i strategii.

Drugą kwestią są narzędzia SEO. Do efektywnego pozycjonowania strony WordPress mogą być potrzebne różne narzędzia, takie jak płatne subskrypcje do narzędzi do analizy słów kluczowych, monitorowania ruchu czy optymalizacji treści. Koszty tych narzędzi mogą wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy dolarów rocznie, w zależności od wybranych opcji.

Jeśli brakuje Ci czasu lub doświadczenia w zakresie pozycjonowania strony internetowej, warto rozważyć współpracę z profesjonalną agencją marketingową specjalizującą się w SEO. Taka kooperacja może okazać się najlepszym wyborem, zwłaszcza jeśli zależy Ci na skutecznych rezultatach. Chociaż wiąże się to z inwestycją, koszty zależą od skali projektu i zakresu świadczonych usług, jednak warto pamiętać, że efekty mogą przewyższyć te wydatki.

Działania SEO poza obrębem WordPressa

Kiedy zajmujesz się pozycjonowaniem strony WordPress, nie wystarczy skupić się tylko na działaniach w ramach samej platformy. Istnieje szereg kluczowych kroków, które trzeba podjąć poza obrębem WordPressa, aby zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania.

Pierwszym z tych kroków jest badanie słów kluczowych. Wybór odpowiednich fraz jest kluczowy, ponieważ pozwala na dostosowanie treści do potrzeb użytkowników. Narzędzia do analizy słów kluczowych, takie jak Ahrefs, SEMrush lub Google Keyword Planner, pomogą Ci znaleźć najważniejsze keywordy związane z tematyką Twojej strony.

Kolejnym ważnym elementem jest budowanie linków zwrotnych, czyli tzw. link building. Nadal mają one duże znaczenie dla pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Warto inwestować w strategię link buildingu, nawiązywać współpracę z innymi witrynami, publikować treści gościnne na innych blogach oraz monitorować i poprawiać istniejące linki prowadzące do Twojej strony.

Regularny monitoring wyników jest niezbędny. Wykorzystaj narzędzia do analizy ruchu na stronie, takie jak Google Analytics czy Search Console, aby śledzić postępy i identyfikować obszary do poprawy. Analizuj dane dotyczące kliknięć, konwersji i wskaźników odrzuceń.

Warto także śledzić konkurencję. Monitorowanie działań konkurencji SEO, w tym wykorzystywanych słów kluczowych i podejmowanych działań, może pomóc zidentyfikować luki w Twojej strategii SEO i dostosować własne działania.

Blog
 • 23 maja 2024
  Podsumowanie pierwszego Google Search Central Live w Polsce – czy było warto?
  Emilia Pikora
 • 11 grudnia 2023
  Link Juice – SEOwy napój mocy
  Jan Raszyński
 • 13 listopada 2023
  Keyword stuffing – co to jest i jak działa na wyszukiwarkę?
  Mateusz Surowiec
 • 16 czerwca 2023
  Linkowanie wewnętrzne w SEO — klucz do sukcesu Twojej strony
  Marketing Match
 • 7 grudnia 2022
  Link kanoniczny — co to jest i kiedy używać kanonicznych adresów URL?
  Natalia Koncewicz
 • 9 listopada 2022
  Skuteczne YouTube SEO w 8 krokach
  Olga Zboina
 • 20 lipca 2022
  Raport SEO — co daje i z czego powinien się składać?
  Natalia Koncewicz
 • 6 lipca 2022
  Analiza konkurencji SEO. Jak ją znaleźć? Jaki ma wpływ na działania?
  Adriana Koczoń
 • 11 maja 2022
  Aktualizacja algorytmu Google ‘FRED’ – czyli jakość, jakość i jeszcze raz jakość
  Jan Raszyński
 • 13 kwietnia 2022
  Mobilegeddon – armagedon czy straszak Google?
  Jan Raszyński
 • 9 marca 2022
  Core Web Vitals – podstawowe wskaźniki internetowe, czy zmienią oblicze SEO? – Opinie ekspertów
  Jan Raszyński
 • 9 lutego 2022
  Pozycjonowanie stron i sklepu internetowego w Shoper
  Marketing Match
 • 12 stycznia 2022
  Jak zoptymalizować treści pod SEO dzięki Surfer?
  Natalia Koncewicz
 • 25 listopada 2021
  Czym jest lokalne SEO?
  Olga Zboina
 • 1 września 2021
  Google update – aktualizacje algorytmu w zwierzęcym wydaniu
  Jan Raszyński
 • 12 sierpnia 2021
  Osierocone strony (orphaned pages): czym są i jak sobie z nimi radzić?
  Jacek Wawryszczuk
 • 28 lipca 2021
  Wyszukiwanie głosowe a SEO – czy nadszedł już czas na optymalizację?
  Natalia Koncewicz
 • 13 kwietnia 2021
  SEO dla Google vs Bing vs DuckDuckGo
  Olga Zboina
 • 31 marca 2021
  23 wtyczki SEO do Google Chrome, które ułatwiają specjalistom SEO życie
  Jacek Wawryszczuk
 • 17 marca 2021
  Błędy 404 „Strona nie istnieje” – Megaporadnik SEO
  Patryk Bosek
 • 17 lutego 2021
  PageRank Google – jak ustalana była do niedawna wartość stron internetowych przez roboty Google?
  Bartłomiej Giedyk
 • 3 lutego 2021
  Przyjazne Adresy URL – jak tworzyć linki zgodne ze sztuką SEO?
  Jacek Wawryszczuk
 • 20 stycznia 2021
  Meta description – co to jest, jak je tworzyć?
  Olga Zboina
 • 10 stycznia 2021
  Nagłówki HTML – jak z nich korzystać?
  Bartłomiej Giedyk
 • 6 listopada 2020
  Jak zadbać o SEO w kontekście Black Friday?
  Bartłomiej Giedyk
 • 1 października 2020
  Nowa funkcjonalność Linkbuildingowa w Ahrefsie – Link Opportunities
  Jan Raszyński
 • 28 kwietnia 2020
  Wizytówka Google Moja Firma – jak promować firmę na rynku lokalnym?
  Jan Raszyński
 • 26 sierpnia 2019
  Optymalizacja i pozycjonowanie – podstawowe narzędzia SEO
  Jan Raszyński
 • 12 sierpnia 2019
  Linkowanie wychodzące
  Patryk Bosek