26 października 2022 10 minut czytania Marketing Match

Jak zwiększyć zasięgi na Instagramie w 2023 roku? 9 wskazówek, jak uzyskać więcej polubień i obserwujących

Nie ma jednej skutecznej metody na zdobycie potężnej liczby polubień na Instagramie. Każde konto jest inne. Choć zawsze obronią się treści atrakcyjne i użyteczne, to potrzebują one dodatkowej mocy, aby zaczęły wyświetlać się tym, którzy są nimi zainteresowani. Aby zwiększyć zasięgi na Instagramie, potrzebujesz więc wiedzy o odbiorcach i kilku przydatnych trików. Poniższe wskazówki pomogą Ci podbić serca swoich obserwatorów, zdobywać nowych oraz sprytnie zamieniać ich w swoich klientów — ale najpierw musimy dowiedzieć się, jak budowane są zasięgi w tym medium społecznościowym.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • Jakie czynniki działają na algorytm Instagrama
 • Jak za darmo zwiększyć zasięg swojego konta
 • Na jakie działania płatne postawić

Spis treści

 1. Co oznacza zasięg na Instagramie?
 2. Jak działa nowy algorytm Instagrama i co jest dla niego ważne?
 3. Co ucina zasięgi na Instagramie?
 4. Jak zwiększyć zasięg na Instagramie bez wydawania pieniędzy?
  1. Używaj odpowiednich hashtagów
  2. Wykorzystuj user-generated content
  3. Wchodź w interakcje z innymi użytkownikami
  4. Twórz Instagram Stories oraz Instagram Reels
  5. Angażuj swoich obserwujących
  6. Zadbaj o spójność profilu
  7. Nie bądź mdły
  8. Współpracuj z innymi
  9. Publikuj posty regularnie i w określonym czasie
 5. Jak zdobyć lepsze zasięgi na Instagramie dzięki działaniom płatnym?
 6. Źródła:

Co oznacza zasięg na Instagramie?

Konto na Instagramie — zwłaszcza to firmowe — ma na celu dotarcie do jak największej liczby odbiorców. Zwiększenie zasięgu poprzez ciekawe treści oraz ich dopasowanie do obserwatorów sprawia, że marka zyskuje na popularności, staje się lubiana, czasem wyznacza trendy. Użytkownicy Instagrama sympatyzujący z daną firmą czy influencerem znacznie częściej decydują się na zakup produktów (czy usług), które są promowane w ich postach. Poprawia się więc współczynnik konwersji, zwiększa sprzedaż oraz budowany jest pozytywny i stabilny wizerunek marki.

„50% użytkowników jest bardziej zainteresowana marką, jeśli widzi jej reklamy na Instagramie”[1]twierdzi sam Instagram. Jak jest naprawdę?

Możesz zwiększyć zasięg na platformie, wykorzystując do tego 2 metody:

 • darmowy ruch: jest to tzw. zasięg organiczny, który sam sobie wypracowałeś, wykorzystując odpowiednie hashtagi czy czas publikacji,
 • płatny ruch: generowany przez reklamy publikowane na Instagramie, dają natychmiastowy efekt, ale krótkotrwały, choć pomagają w budowaniu organicznego zasięgu.

Jak działa nowy algorytm Instagrama i co jest dla niego ważne?

Na początku zasada działania algorytmu Instagrama była prosta — nowsze posty wyświetlały się wyżej. Teraz gdy użytkowników przybyło, zasady się zmieniły. Sztuczna inteligencja promuje wpisy atrakcyjniejsze i bardziej angażujące. Niezależnie jednak od reguł, dla algorytmu najważniejsze jest jak najdłuższe zatrzymanie użytkownika.

Źródło: https://brand24.com/blog/increase-reach-on-instagram/

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zwiększyć zasięgi na Instagramie, najpierw potrzebujesz informacji na temat działania nowego algorytmu. Oto czynniki, które mają na niego wpływ:

 • zaangażowana społeczność: mierzona poprzez wskaźnik zaangażowania, tj. liczba lajków, komentarzy czy udostępnień — im większa liczba interakcji pod postem, tym większe szanse, że dany wpis dotrze do szerszego grona klientów,
 • zainteresowania potencjalnych klientów: algorytm Instagrama analizuje każdego użytkownika bardzo szczegółowo i na tej podstawie wyświetla mu posty o podobnej tematyce;
 • czas publikacji postów: większy zasięg zyskują nowsze posty, gdyż wyświetlają się jako pierwsze w kolejności w aktualnościach oraz zakładce „eksploruj”;
 • stopień zażyłości relacji: polubienia, komentarze oraz wiadomości prywatne mają wpływ na zwiększanie zasięgów, im więcej interakcji pomiędzy kontami, tym większe szanse na wyświetlenie się danego wpisu wyżej,
 • liczba obserwujących: im więcej obserwowanych kont ma dana osoba, tym mniejsze szanse ma na to, aby wyświetliły jej się wpisy wszystkich użytkowników.

Podsumowując, instagramowe treści, które wpisują się w powyższe wymagania, są wyświetlane wyżej (na szczycie feedu), a tym samym pomagają zwiększyć zasięgi na Instagramie i docierać do nowych klientów.

Co ucina zasięgi na Instagramie?

Nie tylko algorytm, ale także działania samych użytkowników sprawiają, że zasięgi na Twoim Instagramie spadają. Jeśli Twoje posty są nijakie, nudne, a do tego opisujesz je najpopularniejszym hashtagami, małe szanse, że zyskają rozgłos i pomogą Ci zbudować społeczność. Treści mają wnosić wartość — pamiętaj o tym. Dodatkowo wiele osób mylnie uważa, że liczy się ilość, a nie jakość wpisów. Niezależnie od typu social mediów — bombardowanie użytkownika nudnymi treściami przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. Jeśli odbiorcy zauważą zbyt często wrzucanie i małowartościowe treści — przestają dany profil obserwować.

Równie szkodliwe jest sztuczne pozyskiwanie obserwujących. Jeśli liczba polubień Twojego profilu gwałtownie wzrośnie, algorytm to zauważy. A jak się domyślasz, nie przyniesie to dobrych efektów. Kupowanie fake’owych polubień powoduje, że nie trafiasz do swojej grupy docelowej, ale do przypadkowych osób. Nie budujesz więc społeczności, robisz tylko sztuczny tłum na swoim profilu.

Jak zwiększyć zasięg na Instagramie bez wydawania pieniędzy?

Pierwszym krokiem jest poznanie, co podoba się Twojej grupie docelowej. Dzięki temu nie tylko trafisz do dotychczasowych obserwujących, ale także łatwo pozyskasz nowych odbiorców. Poznaj więc ich oczekiwania, zainteresowania oraz czas przebywania w mediach społecznościowych. To, i urozmaicenie feedu to najważniejsze kroki, które pomogą Ci skutecznie zwiększyć zasięgi na Instagramie.

Źródło: https://sproutsocial.com/insights/instagram-reach/

A co jeszcze warto robić?

Używaj odpowiednich hashtagów

Instagram to zdjęcia i wideo. Ale nie tylko! Zadbaj więc, aby na Twoim profilu znalazł się również adekwatny do danego wpisu opis. Zwróć uwagę na hashtagi. Powinny być związane z Twoją branżą, lokalizacją oraz jak najbardziej szczegółowe. Najpopularniejsze hashtagi nie są dobrym wyborem. Stosuje je wiele kont, więc Twój post może łatwo zniknąć wśród innych, nowszych.

„Wpisy z hashtagiem dotyczącym lokalizacji to nawet o 79% większe zaangażowanie odbiorców na Instagramie”[2].

To hashtagi są często fundamentem budowania zasięgów na Instagramie. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ich liczbą. Nasuwa się więc pytanie: ile? Zdania są podzielone. Niektórzy zalecają średnio 15 hashtagów na wpis, inni maksymalnie 5. Prawda leży pośrodku. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie więc wybór hashtagów najlepiej dopasowanych do tematyki wpisu. Wówczas nie musi być ich wcale tak dużo.

Wykorzystuj user-generated content

Przypomnijmy, czym jest tzw. user-generated content. Jest to świetny sposób na zaangażowanie społeczności, który zachęca do działania i pokazuje, że interesujesz się swoimi odbiorcami. Może mieć on formę: komentarzy, zdjęć, rankingów, opinii i vlogów – a wszystko to tworzone przez autentycznych odbiorców Twojej marki. Dobrze wyeksponowany social proof (społeczny dowód słuszności), czyli potwierdzenie innych użytkowników Internetu, że Twój brand jest godny uwagi to prawdziwy przepis na sukces.

Wystarczy spojrzeć na instagramowy profil polskiej ikony fitnessu, Ewy Chodakowskiej, która udostępnia historie kobiet, którym udało się wypracować swoją wymarzoną sylwetkę.

User-generated content lepiej działa na naszą pamięć. A do tego ociepla wizerunek marki, która te działania stosuje.

Wchodź w interakcje z innymi użytkownikami

Aby zwiększyć zasięgi na Instagramie, potrzebujesz jak największej liczby interakcji. Dzięki temu algorytm wie, że jesteś aktywny i warto promować Twoje wpisy. Warto więc:

 • lajkować zdjęcia innych,
 • komentować inne profile,
 • odpowiadać na komentarze i pytania na swoim Instagramie,
 • angażować w swoje treści inne osoby powiązane tematycznie z Twoją marką.

Pomocne w budowaniu zasięgów będą również wiadomości prywatne. Choć inni nie mają do nich dostępu, widzi je algorytm, a to z kolei wpływa pozytywnie na zasięgi.

Twórz Instagram Stories oraz Instagram Reels

Insta stories, czyli treści, które znikają po 24h od publikacji to idealny sposób na przyciągnięcie uwagi użytkowników. Podobnie jak Instagram Reels, czyli krótkie filmy, które wyświetlają się nie tylko na tablicy, ale także w sekcji „explore”. To dobry sposób na promowanie treści, organizowanie konkursów czy po prostu ciekawą formę contentu.

„Formaty video publikowane na Instagramie wzbudzają nawet 2 razy większe zaangażowanie niż klasyczne zdjęcia”[3].

Angażuj swoich obserwujących

Żadna marka nie istnieje bez swojej zaangażowanej społeczności. Spraw więc, aby Twoi odbiorcy zaczęli brać czynny udział w jej życiu. Możesz wykorzystać do tego szereg narzędzi. Organizuj konkursy, zadawaj pytania, przeprowadzaj ankiety czy taguj innych użytkowników. Nie zapomnij również o soczystym call to action — zachęci ono Twoich odbiorców do wykonania jakiejś akcji, np. polubienia zdjęcia.

Zadbaj o spójność profilu

Wysokiej jakości zdjęcia oraz spójna kolorystyka sprawią, że profil na Instagramie będzie łatwiej zapamiętać, a także zyska on bardziej profesjonalny wygląd. Styl musi pasować do osobowości danej marki oraz być widoczny w każdym poście.

Nie bądź mdły

Aby zwiększyć zasięgi na Instagramie, potrzebujesz konkretnych i ciekawych treści. Ta sieć społecznościowa ma 500 mln. aktywnych użytkowników, nie przebijesz się więc, jeśli nie masz konkretnego pomysłu. Potrzebujesz wpisów, które wzbudzają w odbiorcach emocje i dzięki temu ich angażują.

Współpracuj z innymi

Współpraca z influencerami to idealny sposób na zwiększenie liczby obserwujących. Te osoby mają zwykle szerokie grono fanów. Zwróć tylko uwagę na odpowiedni dobór celebrytów- możesz ich wyszukać po konkretnych hashtagach czy lokalizacji. Zaletą tej współpracy jest również to, że ludzie im ufają, łatwiej więc będzie Ci się przy nich wypromować.

Publikuj posty regularnie i w określonym czasie

A na koniec bardzo prosta rada, a właściwie dwie. Po pierwsze publikuj regularnie — nie za często i nie za rzadko. Częstotliwość dostosuj do swoich odbiorców. Zwróć uwagę również na czas, w którym Twoi obserwatorzy są najbardziej aktywni. Wtedy wrzucaj swój content w formie rolek, Instagram stories czy klasycznych postów. To pomoże Ci zyskać spore zainteresowanie już na początku publikacji i skutkować będzie wyższymi zasięgami później.

Jak zdobyć lepsze zasięgi na Instagramie dzięki działaniom płatnym?

Choć to zasięg organiczny jest podstawą budowania stabilnej i lojalnej społeczności na Instagramie, to działania płatne mogą stanowić jego świetne uzupełnienie. Aby zwiększyć zasięgi na Instagramie w ten sposób, musisz wybrać rodzaj reklamy oraz jej cel. Do wyboru masz m.in.:

 • obrazy;
 • formaty video;
 • karuzelę, czyli zestaw kilku zdjęć przełączanych przez użytkownika;
 • insta stories.

Budując rozpoznawalność, możesz wypromować wpis, który już cechował się sporym zainteresowaniem. Warto też testować różne formy i sprawdzać ich skuteczność.

Źródło: https://www.digital-discovery.tn/instagram-shopping-available-8-countries/

Zauważ, że masz do wykorzystania możliwość otwarcia sklepu wewnątrz platformy, która to będzie zawierać prezentację produktów wraz z ich cenami. Oprócz tego możesz oznaczać dane przedmioty lub usługi na zdjęciach z Twojego feedu. Po kliknięciu znacznika osoby będą przekierowane na odpowiednią stronę w Twoim sklepie internetowym.

Do tworzenia reklam na Instagramie możesz wykorzystać również Managera Reklam, czyli narzędzie znane Ci z Facebook Ads. W tym przypadku również musisz wybrać cel swojej kampanii, określić grupę docelową, budżet kampanii oraz czas jej trwania.

Jak widzisz, pole do popisu jest szerokie i prowadzenie działań na Instagramie to praca, którą należy prowadzić systematycznie. Pamiętaj, że nie musisz wszystkiego robić sam! Możesz zyskać pomoc specjalistów marketingu internetowego, którzy wesprą Cię w działaniach reklamowych — od ułożenia odpowiedniej dla Twojego biznesu strategii, po zaimplementowanie najlepszych dla Ciebie rozwiązań, które przyniosą Ci nowych klientów! Zgłoś się po nieobowiązującą wycenę do warszawskiej agencji reklamowej Marketing Match!

Źródła:

Blog
 • 29 marca 2024
  Jak rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na marketing internetowy? Opinie ekspertów
  Maria Chojnacka
 • 22 stycznia 2024
  Nowa era customer service. Trendy 2023/2024
  Wiktoria Pietruszka
 • 21 grudnia 2022
  Marketing Automation – kompletny przewodnik po automatyzacji marketingu i jego wpływie na zwiększenie liczby leadów
  Bartłomiej Giedyk
 • 8 czerwca 2022
  Krótsza strona YouTube — YouTube Shorts wkracza do gry!
  Adriana Koczoń
 • 30 marca 2022
  Efektywność pracy – co tak naprawdę na nią wpływa?
  Adriana Koczoń
 • 29 grudnia 2021
  Blog firmowy – co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć?
  Marketing Match
 • 8 grudnia 2021
  Brief – cztery kluczowe momenty dla jego powodzenia
  Natalia Słabowska
 • 23 czerwca 2021
  Etyczne aspekty reklamy, czyli o tym dlaczego warto grać fair
  Katarzyna Dziąg
 • 27 maja 2021
  Jak rozpocząć współpracę z agencją marketingu internetowego? Postaw na synergię działania!
  Filip Pyśniak
 • 29 grudnia 2020
  5 kroków do zbudowania partnerskiej relacji z Klientem
  Natalia Słabowska
 • 25 czerwca 2020
  Google Chrome z mechanizmem blokady zasobożernych reklam
  Marketing Match