29 marca 2024 13 minut czytania Maria Chojnacka

Jak rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na marketing internetowy? Opinie ekspertów

W obliczu gwałtownie rosnącej roli technologii w naszym codziennym życiu rozwój sztucznej inteligencji (AI) stanowi kluczowy element, wpływający na przyszłość wielu sektorów – w tym marketingu internetowego. Jakie zmiany czekają branżę w najbliższych latach? Czy maszyny zastąpią ludzką kreatywność, czy raczej staną się narzędziem wspomagającym, pozwalającym osiągnąć nowy poziom personalizacji i efektywności? Zbliża się era, w której algorytmy będą miały decydujący wpływ na strategie marketingowe, a specjaliści będą musieli nauczyć się nie tylko zarządzać nowymi narzędziami, ale i wykorzystywać je w sposób, który pozwoli im wyprzedzić konkurencję. Zapytaliśmy o to ekspertów z branży, którzy podzielili się swoimi przemyśleniami na temat wpływu sztucznej inteligencji na marketing internetowy. Dowiedz się, jakie wyzwania i możliwości niesie ze sobą ta rewolucja.

Spis treści

 1. Dominika Bucholc
 2. Przemysław Jóźwiakowski
 3. Monika Pomałecka-Nycz
 4. Podsumowanie

Dominika Bucholc

AI & Strategy Expert, Manager w CampusAI Poland

Jak — Twoim zdaniem — sztuczna inteligencja i rozwiązania takie jak chatGPT od OpenAI, zmienią krajobraz marketingu internetowego? Jak przygotować się na te zmiany?

Technologie oparte na sztucznej inteligencji (AI) oraz narzędzia takie jak ChatGPT od OpenAI mają znaczący wpływ na kształtowanie się marketingu internetowego. Sztuczna inteligencja przynosi możliwość personalizacji doświadczeń użytkownika na niespotykaną dotąd skalę, pozwalając na dostosowywanie komunikacji, ofert i treści do indywidualnych potrzeb każdego konsumenta w czasie rzeczywistym. To ogromna zmiana, która pozwoli markom na budowanie głębszych i bardziej znaczących relacji z klientami.

Aby skutecznie wprowadzić te zmiany, firmy muszą inwestować w edukację i rozwój kompetencji w zakresie AI, eksperymentować z różnymi narzędziami i technologiami, dbać o etykę i prywatność danych oraz integrować sztuczną inteligencję z istniejącymi strategiami marketingowymi. To podejście pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału AI w marketingu, przynosząc korzyści zarówno markom, jak i ich klientom.

W jaki sposób — Twoim zdaniem — rozwój chatGPT i innych technologii AI wpłynie na zmianę ról i obowiązków specjalistów ds. marketingu online?

Rozwój chatGPT i innych technologii AI z pewnością przyniesie znaczące zmiany w zakresie ról i obowiązków specjalistów ds. marketingu online. Te zmiany będą dotyczyć zarówno codziennych zadań, jak i długoterminowych strategii w obszarze marketingu cyfrowego.

Przede wszystkim, AI i narzędzia takie jak chatGPT mogą przejąć wiele zadań rutynowych i czasochłonnych, takich jak generowanie treści, analiza danych czy zarządzanie kampaniami reklamowymi. Oznacza to, że specjaliści od marketingu online będą mieli więcej czasu na zajmowanie się bardziej strategicznymi i kreatywnymi aspektami swojej pracy. Zamiast skupiać się na manualnym wykonaniu tych zadań, mogą oni poświęcić więcej uwagi na planowanie i optymalizację kampanii, badanie rynku i zachowań konsumentów oraz eksplorowanie nowych możliwości marketingowych. Również rola specjalistów ds. marketingu online ulegnie ewolucji w kierunku bardziej analitycznym i opartym na danych. Zwiększone możliwości analizy danych oferowane przez AI pozwolą na głębsze zrozumienie potrzeb i zachowań klientów, co z kolei wymagać będzie od marketerów umiejętności interpretacji złożonych danych i wyciągania z nich strategicznych wniosków.

Jakie konkretne zadania z obszaru marketingu internetowego (np. realizacja kampanii płatnych lub działań SEO) mogą być zoptymalizowane dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji? Czy — a jeżeli tak, to w jaki sposób-technologie AI są wykorzystywane w Twojej firmie?

W mojej firmie podobnie jak w wielu innych przedsiębiorstwach na całym świecie dostrzegamy ogromny potencjał, jaki niesie ze sobą wykorzystanie AI w różnych obszarach naszej działalności w tym tej marketingowej.

Przede wszystkim, technologie AI umożliwiają nam automatyzację i optymalizację kampanii płatnych. Dzięki zaawansowanym algorytmom AI pomaga nam w identyfikacji najbardziej efektywnych kanałów i segmentów odbiorców, co przekłada się na lepsze wyniki naszych działań. W obszarze SEO sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w analizie trendów wyszukiwań i pomaga nam w identyfikacji kluczowych słów i fraz, które mogą zwiększyć widoczność stron w wynikach wyszukiwania. Narzędzia AI sugerują również optymalizacje treści i struktury strony, co bezpośrednio wpływa na poprawę pozycjonowania. Kolejnym ważnym aspektem jest personalizacja treści. Dzięki AI jesteśmy w stanie dostosować komunikację, oferty i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji naszych klientów. To z kolei znacząco zwiększa angażowanie i konwersję, ponieważ klienci otrzymują informacje, które są dla nich najbardziej relewantne i interesujące.

Jak Twoim zdaniem sztuczna inteligencja może wspomagać procesy decyzyjne na poziomie zarządzania strategią marketingową i jakie są potencjalne pułapki?

Sztuczna inteligencja ma potencjał do znaczącego wspomagania procesów decyzyjnych na poziomie zarządzania strategią marketingową, oferując jednocześnie szereg nowych możliwości i wyzwań. Dzięki zdolności do analizy dużych zbiorów danych w czasie rzeczywistym AI może dostarczać głębokie wglądy w zachowania i preferencje konsumentów, efektywność różnych kanałów marketingowych, a także przewidywać trendy rynkowe. To wszystko składa się na silne wsparcie dla decyzji strategicznych. AI może przyczynić się także do optymalizacji alokacji budżetu marketingowego, automatycznie identyfikując najbardziej efektywne kanały i taktyki, co z kolei może prowadzić do lepszego ROI. Narzędzia predykcyjne mogą także przewidywać wyniki różnych scenariuszy strategicznych, co pozwala na lepsze planowanie i minimalizację ryzyka.

Jednak wdrażanie AI w procesach decyzyjnych wiąże się również z potencjalnymi pułapkami. Jedną z głównych jest nadmierne poleganie na danych i algorytmach, co może prowadzić do pomijania czynników ludzkich, takich jak intuicja, doświadczenie czy emocje konsumentów, które są trudne do zmierzenia i analizy przez AI. Istnieje także ryzyko, że algorytmy AI będą utrwalać istniejące uprzedzenia lub błędne wzorce zawarte w danych, na których są szkolone, co może prowadzić do nieefektywnych decyzji strategicznych. Ponadto zbytnia zależność od AI może ograniczyć zdolność do innowacji i kreatywnego myślenia w ramach zespołów marketingowych. Istotne jest, aby pamiętać, że AI to narzędzie wspierające, a nie zastępujące ludzkie zdolności do tworzenia i adaptacji strategii.

Przemysław Jóźwiakowski

Head of AI GymHead of AI Gym w CampusAI Poland

Jak — Twoim zdaniem — sztuczna inteligencja i rozwiązania takie jak chatGPT od OpenAI, zmienią krajobraz marketingu internetowego? Jak przygotować się na te zmiany?

Krajobraz marketingu internetowego już jest zmieniony. To się stało 🙂 można popatrzeć na wysyp faceless channels na Youtube, ilość treści w internecie. 

Jeśli wierzysz, że to jeszcze się nie stało, to jesteś w ogonie tego wyścigu zbrojeń.

Marketing to testowanie hipotez. 

Testujemy hipotezy na danej społeczności, na konkretnych mediach, na konkretne komunikaty, więc z mojego punktu widzenia marketing dostał turbo jeśli chodzi o efektywność. Przy pomocy naprawdę prostych promptów przygotować sobie cały pipeline działań, które normalnie człowiek robiłby kilkanaście godzin. Teraz pijąc kawę otrzyma to w 15 min.

W kilkanaście minut i tak naprawdę wszystko można wypluć z dowolnego AI łącznie z formatami, ale na samym końcu musi siąść copy i dodać odrobinę “human touch”. 95% procesu może już teraz zostać przerzucone na AI.

Warto “przepalić” trochę firmowego zysku na eksperymenty z AI w marketingu – wiedza  w ten sposób zdobyta może potem w łatwy sposób przekształcić się w innowację, a ona w przewagę konkurencyjną.

My wewnętrznie budujemy taką platformę, która ma AI, do którego można “włożyć DNA marki”. Wg naszej wiedzy, założeń biznesowych i kilku promptów otrzymujemy strategię i formaty contentowe na konkretne platformy. Może to dla kogoś za proste rozwiazanie, ale “u nas działa” 🙂 

Eksperymentowanie z AI w swoich procesach może Was zaskoczyć. W przypadku niektórych procesów zdelegowanie zadania na AI może spowodować wzrost wydajności tego fragmentu procesu nie o 50% czy 100%, ale nawet 20000%. 

Zobaczymy, jak będzie wyglądać następna wersja Chatu GPT/Gemini/Cloude czy innych modeli. Pewnie jak między trzylatkiem i dziesięciolatkiem.

A z każdym kolejnym miesiącem swojej dojrzałości AI daje nam większe możliwości.

Może w niedalekiej przyszłości doczekamy się agencji marketingowych, które za pomocą agentów i narzędzi będą przygotowować i publikować treści już bez udziału człowieka. Takie zero – human company.

W jaki sposób — Twoim zdaniem — rozwój chatGPT i innych technologii AI wpłynie na zmianę ról i obowiązków specjalistów ds. marketingu online?

W momencie, w którym masz nielimitowaną ilość wiedzy i czasu, którą można technologicznie wykorzystać do pracy, marketingowiec zmieni się w nadzorcę AI. Jeśli specjalista będzie mieć AI od Facebooka, któremu przygotuje reklamę, to pojawi się też AI, który nadzoruje, publikuje, a na koniec wygeneruje trafne wnioski i ulepszy kampanię w kolejnym cyklu.

Taki specjalista nie będzie musiał sam dokonywać interakcji z platformami, bo będzie sobie „gadać z czatem” – tak jak już teraz widać to w różnych narzędziach AI. Praca marketingowca jest trudna narzędziowo, ale jeśli zdelegujesz na kogoś znajomość narzędzi i skupiasz się tylko i wyłącznie na marketingu to już staje się praca dużo łatwiejsza, bo próg wejścia jest niższy.

Można to rozważać też taką analogią: 20 lat temu w sektorze IT informatycy, 10 lat temu pojawili się programiści, pięć-siedem lat temu frontendowcy i backendowcy, a teraz są specjaliści od pojedynczych narzędzi. 

Sektor będzie się niszować, dopóki nie powstanie narzędzie AI, które zna wszystkie inne narzędzia AI w marketingu — na zasadzie tylko powiesz „zrób mi kampanię na Facebooku, tu masz zdjęcia, taki budżet, taki cel…”

Jakie konkretne zadania z obszaru marketingu internetowego (np. realizacja kampanii płatnych lub działań SEO) mogą być zoptymalizowane dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji? Czy — a jeżeli tak, to w jaki sposób-technologie AI są wykorzystywane w Twojej firmie?

“Zajmuję się” hobbystycznie marketingiem tylko jednego projektu, więc nie za bardzo korzystam z innych narzędzi. W przypadku tego, jak można sobie pomóc to przede wszystkim nadzór nad reklamą, który jest wyprowadzony przez API, Facebooka, Google itd. – może być wrzucany do chata i dostać komendę, aby co godzinę sprawdzał/szukał danych warunków, wzorców, nieścisłości. 

Możemy narzucić mu ramy biznesowe, aby między innymi w przypadku spadków zareagował. Cała strategia działania, która wymaga od człowieka nadzoru nad tym, może być spokojnie zrzucona na sztuczną inteligencję już dzisiaj. 

Jeśli chodzi o tworzenie — my z tym walczymy już od trzech miesięcy i okazało się, że to wcale nie jest taki łatwy orzech do zgryzienia, aby tworzyć dobre treści z AI. Tworzenie dobrego contentu jest problematyczne, ale bardzo dużo narzędzi pod SEO, które są rodzajem mechanizmów uczenia maszynowego porównujące gęstość słów, kontekstu, już teraz pozwalają ci osadzić post w pewnej niszy. 

Publikując, możesz wiedzieć, na które wyszukiwania odpowiadają Twoje posty, co pozwoli ci pozycjonować się w tym miejscu, w którym nie robi tego Twoja konkurencja, zanim wciśniesz przycisk Enter. 

Sama kwestia analizy treści już teraz jest, lecz pisanie dobrych treści jest trudne przez ogromny problem, jakim jest tone of voice i unikatowy styl danej marki.

Jak Twoim zdaniem sztuczna inteligencja może wspomagać procesy decyzyjne na poziomie zarządzania strategią marketingową i jakie są potencjalne pułapki?

AI to Big Data. Big Data to prawo średniego – tych, których jest najwięcej. Rozumiejąc to przez rozkład normalny – jeśli będziesz pisać proste prompty, których nie będziesz karmić odpowiednią formą i unikatowymi danymi to strategie będą średnie, generyczne, powtarzalne. 

Jeśli nie masz myślenia krytycznego w przypadku treści, które produkuje AI.

Sama możliwość budowania hipotez, to jak rozmawiam z osobami, które zajmują się marketingiem i trochę AI-em, mówią, że po prostu produkują sobie kilka różnych wersji posta i sklejają go w jedno. 

Tak samo myślę, że byłoby ze strategią. Wyprodukuje kilka kroków na pół roku do przodu i wezmę krok z tego, krok z tego, coś tam dodam jeszcze od siebie i powiedzmy, że proces nie skrócił się w 100%, ale 80% energii, którą pochłania kreacja wytworzenie czegoś od zera, zniknęła. 

Jeśli chodzi o decyzję to tak jak wspominałem wcześniej – jeśli umiemy doprowadzić do AI wszystkie dane niezbędne do podjęcia decyzji biznesowej, to decyzja zostanie podjęta. 

A pułapki, które się za tym kryją? Przekazując AI niekompletne dane, otrzymamy prawdopodobnie złe decyzje. Data is the new oil.

Monika Pomałecka-Nycz

IT Team Menager w Marketing Match

Jak — Twoim zdaniem — sztuczna inteligencja i rozwiązania takie jak chatGPT od OpenAI, zmienią krajobraz marketingu internetowego? Jak przygotować się na te zmiany?

Uważam, że sztuczna inteligencja już teraz bardzo mocno wpływa na nasz sposób pracy i całokształt marketingu internetowego, mimo że tak naprawdę są to dopiero początki rewolucji. AI może bardzo szybko analizować ogromne ilości danych np. o użytkownikach, co znacząco może poprawić personalizację tworzonych treści marketingowych, czy tworzenie ofert dostosowanych do indywidualnych preferencji. Narzędzia AI mogą być również wykorzystywane do automatyzacji obsługi klienta poprzez chatboty czy też być wsparciem w procesie sprzedaży poprzez identyfikację potencjalnych klientów i przewidywanie ich potrzeb.

Mimo tego, że nie wiemy, co nas czeka w przyszłości i jak się rozwinie AI, powinniśmy przede wszystkim być ciągle na bieżąco z najnowszymi trendami, śledzić zmiany oraz ciągle testować nowe narzędzia i starać się je jak najlepiej wykorzystać, aby poprawić wyniki naszej pracy.

W jaki sposób — Twoim zdaniem — rozwój chatGPT i innych technologii AI wpłynie na zmianę ról i obowiązków specjalistów ds. marketingu online?

Tak, jak już wspomniałam, myślę, że rozwój technologii AI przede wszystkim wymusi na nas dostosowanie się do nowych narzędzi i metod pracy. Istotna będzie umiejętność sprawnego zarządzania nową technologią, od dobrego researchu, przez umiejętność konfiguracji i obsługi nowych mechanizmów, po monitorowanie działań i interpretację wyników dostarczanych przez AI. Myślę, że kluczowe będzie połączenie umiejętności analitycznych, kreatywności i technologicznych kompetencji, aby skutecznie wykorzystać potencjał tych nowych technologii.

Jakie konkretne zadania z obszaru marketingu internetowego (np. realizacja kampanii płatnych lub działań SEO) mogą być zoptymalizowane dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji? Czy — a jeżeli tak, to w jaki sposób-technologie AI są wykorzystywane w Twojej firmie?

Sztuczna inteligencja jest bardzo pomocna w codziennej pracy, możemy ją wykorzystywać zarówno do prostych zadań, takich jak korekta tekstów, analiza słów kluczowych, dostosowanie odpowiednich treści czy rekomendacji produktowych w sklepach internetowych, jak i tych bardziej zaawansowanych, czyli tworzenie zaawansowanych automatyzacji powtarzalnych procesów czy wdrażanie wyćwiczonych chatbotów poprawiających wydajność pracy zespołu obsługi klienta.

Jak Twoim zdaniem sztuczna inteligencja może wspomagać procesy decyzyjne na poziomie zarządzania strategią marketingową i jakie są potencjalne pułapki?

AI może analizować ogromne ilości danych dotyczących zachowań użytkowników, trendów rynkowych, konkurencji itp., a my, opierając się na tych danych, możemy podejmować bardziej trafne i precyzyjne decyzje. Mimo wielu zalet nadal powinniśmy utrzymywać czujność i skupić się na umiejętnej interpretacji wyników.

Myślę, że kluczem do sukcesu jest inteligentne wykorzystanie tych technologii w kontekście konkretnych celów. Mimo tego, że sztuczna inteligencja szturmem wdarła się do naszej rzeczywistości, to nadal ludzka empatia i kreatywność pozostają kluczowymi czynnikami w skutecznym marketingu internetowym.

Podsumowanie

W dobie, gdy granice między technologią a człowiekiem stają się coraz mniej widoczne, marketing internetowy wkracza na nowe terytoria. Ekspertyzy liderów branży pokazują, że przyszłość należy do tych, którzy potrafią harmonijnie połączyć potencjał AI z ludzką kreatywnością i intuicją. Rozmowy z ekspertami rzucają światło na nadchodzące zmiany, podkreślając potrzebę adaptacji i ciągłego rozwoju. Czy jesteśmy gotowi na to, co przyniesie przyszłość? Nasze interakcje z technologią AI kształtują już teraz marketing jutra, a kluczem do sukcesu jest zrozumienie i wykorzystanie tej dynamiki na swoją korzyść.

Blog
 • 22 stycznia 2024
  Nowa era customer service. Trendy 2023/2024
  Wiktoria Pietruszka
 • 21 grudnia 2022
  Marketing Automation – kompletny przewodnik po automatyzacji marketingu i jego wpływie na zwiększenie liczby leadów
  Bartłomiej Giedyk
 • 26 października 2022
  Jak zwiększyć zasięgi na Instagramie w 2023 roku? 9 wskazówek, jak uzyskać więcej polubień i obserwujących
  Marketing Match
 • 8 czerwca 2022
  Krótsza strona YouTube — YouTube Shorts wkracza do gry!
  Adriana Koczoń
 • 30 marca 2022
  Efektywność pracy – co tak naprawdę na nią wpływa?
  Adriana Koczoń
 • 29 grudnia 2021
  Blog firmowy – co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć?
  Marketing Match
 • 8 grudnia 2021
  Brief – cztery kluczowe momenty dla jego powodzenia
  Natalia Słabowska
 • 23 czerwca 2021
  Etyczne aspekty reklamy, czyli o tym dlaczego warto grać fair
  Katarzyna Dziąg
 • 27 maja 2021
  Jak rozpocząć współpracę z agencją marketingu internetowego? Postaw na synergię działania!
  Filip Pyśniak
 • 29 grudnia 2020
  5 kroków do zbudowania partnerskiej relacji z Klientem
  Natalia Słabowska
 • 25 czerwca 2020
  Google Chrome z mechanizmem blokady zasobożernych reklam
  Marketing Match